Ściskanie smartfona nową metodą jego obsługi
Smartfony dostępne na rynku obsługiwane są za pomocą ekranów dotykowych, więc wszelka interakcja z tymi urządzeniami odbywa się za pomocą palca dotykającego określonych punktów wyświetlacza. ForcePhone to nowy pomysł amerykańskich inżynierów, który może to zmienić.
Zespół inżynierów z Uniwersytetu Michigan opracował zupełnie nową metodę interakcji ze smartfonem, która zamiast dotykania wyświetlacza, opiera się na ściskaniu ekranu urządzenia.
System opiera swe działanie na specjalnym oprogramowaniu oraz wykorzystaniu wbudowanego w smartfona mikrofonu i głośnika. Głośnik emituje dźwięk o częstotliwości 18 Hz, czyli poza granicą słyszalności, natomiast mikrofon cały czas go odbiera. Jeśli więc ściśniemy obudowę lub mocniej naciśniemy na wyświetlacz, nasze działanie zakłóci ten dźwięk, zaś mikrofon to wychwyci. Następnie oprogramowanie zajmie się analizą zmian, tłumacząc je następnie na różne działania, zależne od kontekstu.
Innymi słowy różne wzorce ściśnięć obudowy mogą zapewniać odpowiednie efekty, np. łącząc się z numerem policji w przypadku zagrożenia życia. W takich chwilach liczy się bowiem szybkość działania, a wystukiwanie numeru na ekranie chwilę trwa, więc nowa metoda pozwoli znacznie szybciej nawiązać połączenie. W ten sam sposób będzie można np. przełączać strony w przeglądarce itp.
Zaletą nowej technologii są także niskie koszty jej implementacji. Jednak zanim znajdzie się ona na wyposażeniu nowych modeli smartfonów, inżynierowie muszą jeszcze przeprowadzić wiele testów, nie mówiąc o konieczności uzyskania certyfikatów. Jest to niezbędne, gdyż dźwięk generowany przez technologię ForcePhone może powodować zakłócenia innych urządzeń i trzeba się upewnić, że tak nie będzie.
Źródło: Slashgear.com
Technogadżet w liczbach