Słoneczny robot rozjaśni nasz dzień

Słońce to nie tylko ciepło, ale też i światło. Nowoczesne budownictwo nie zawsze jest jednak projektowane tak, by tego światła było w naszych mieszkaniach dużo. Istnieją jednak rozwiązania, które mogą zwiększyć jego ilość.

Jednym z nich jest SunnyBot, opracowany przez włoski startup Solenica, który jest urządzeniem o rozmiarze mniej więcej biurkowej lampy i wygląda jak antena satelitarna. Jednak zamiast talerza posiada spore lustro, którego zadaniem jest odbijanie promieni słonecznych i kierowanie ich w określony obszar pomieszczenia, który może oświetlić lub ogrzać. Może też posłużyć do podgrzewania wody w basenie, lub roślin ogrodowych.

SunnyBot wyposażono w dwuosiowy mikrokomputer zasilany ogniwem słonecznym, który zarządza ruchem lustra. Urządzenie jest w stanie przekierować światło o mocy 7000 lumenów, odpowiadającej pojedynczej lampie halogenowej 500 W i przekazać je na odległość 180 metrów.

Wbrew pozorom gadżet może być całkiem przydatny, doświetlając nam ciemne mieszkanie i pozwalając zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Oczywiście osobną kwestią jest to, czy SunnyBot wejdzie do produkcji, ponieważ jego twórcy na razie zbierają fundusze przez Kickstartera i nienajlepiej im to wychodzi.

Źródło: Kickstarter.com

You may also like...