Smartfony Project Ara już w przyszłym roku

Za kilka miesięcy do sklepów trafią pierwsze, w pełni modułowe smartfony budowane przez Google w ramach programu Project Ara. Urządzenia te będzie można składać niczym z klocków, dopasowując do określonych potrzeb.

Kilka lat temu Google zaprezentowało nam pomysł o nazwie Project Ara, którego celem jest zbudowanie pierwszego modułowego smartfonu wyposażonego w wymienne elementy, pozwalające dopasować go do konkretnych zadań.Podczas konferencji Google I/O dowiedzieliśmy się, że deweloperska wersja tych smartfonów dostępna będzie już w czwartym kwartale bieżącego roku, natomiast w przyszłym roku pojawią się ich konsumenckie wersje. Podczas konferencji zaprezentowano właśnie deweloperską wersję, która prezentuje się bardzo oryginalnie, a dobrą wiadomością jest to, że wysokość wszystkich modułów ma być równa, więc smartfon wygląda całkiem zwyczajnie, choć jest przy tym bardzo kolorowy.

Nowa rama Ara wspierać ma do sześciu modułów, ale to oczywiście tylko przykład, ponieważ w przyszłości dostępne będą większe lub mniejsze ramki, natomiast nowe moduły mają być też kompatybilne z wcześniejszymi ramami Ara.

Dużą zaletą konstrukcji jest łatwość instalacji modułów. Wszystko co należy zrobić, to po prostu wetknąć go do ramy, a proces ten nie wymaga nawet restartu smartfona, zaś oprogramowanie automatycznie rozpozna podpięty element. Nieco bardziej skomplikowany jest proces odłączania. Modułu nie można bowiem od tak sobie odpiąć, najpierw trzeba więc wejść do ustawień i wybrać który chcemy odpiąć. Dopiero wówczas da się go odłączyć. Będzie to można również przeprowadzić przy pomocy komend głosowych.

Na razie ceny ramy oraz poszczególnych modułów nie są jeszcze znane. Wiemy natomiast, że będzie ich sporo, gdyż wielu partnerów wyraża zainteresowanie produkcją własnych wersji, a na ich liście znajduje się m.in. E Ink, Toshiba, Gotenna, Sony Pictures Home Entertainment oraz wielu innych.

Źródło: Engadget.comYou may also like...