Sony IMX500 zrewolucjonizuje systemy monitoringu

Sony zapowiada pierwszy na świecie sensor obrazu z wbudowanym AI. Dzięki IMX500 oraz IMX501 systemy monitoringu staną się znacznie szybsze i efektywniejsze w działaniu.

Systemy monitoringu na przestrzeni ostatnich lat bardzo mocno się rozwinęły i zyskały na funkcjonalności. Współczesne kamery nie ograniczają się już wyłącznie do rejestrowania obrazu. Nowe modele stają się coraz bardziej inteligentne, umożliwiając m.in., rozpoznawanie twarzy oraz numerów rejestracyjnych pojazdów.

Dodatkowe funkcje wykorzystujące sztuczną inteligencję do analizy obrazu, wymagają jednak potężnej mocy obliczeniowej. Nie da się więc tego wykonać bezpośrednio w systemach nadzoru i należy przesyłać dane do chmury celem ich przetworzenia. Ten proces musi jednak chwilę potrwać, co obniża sprawność tego typu systemów.

IMX500

Sony chce to zmienić i dlatego pracuje nad pierwszym na świecie sensorem obrazu wyposażonym w AI. Dzięki temu rozwiązaniu analiza obrazu może odbywać się od razu w samej kamerze, co pozwoli robić to w czasie rzeczywistym. Wzrośnie więc sprawność systemu nadzoru, które natychmiast rozpoznają zagrożenie.

Inżynierowie japońskiej firmy pracują nad sensorami IMX500 oraz IMX501. Mają one 12,3 MP matryce i rejestrują obraz w 4K/60 fps. Wzbogacono je o układ logiczny AI oraz dodatkową pamięć umieszczoną na płycie, tuż obok obwodów sensora. Nowe wyposażenie umożliwi wstępną analizę obrazu w czasie zaledwie 3,1 ms. Następnie sensor prześle dalej tylko niezbędne informacje. W ten sposób potrzebny będzie jedynie ułamek transferu, który obecnie wymagany jest do streamingu obrazu w pełnym 4K/60 fps.

IMX500

Cały system będzie więc działał nie tylko szybciej, ale też zużywał zdecydowanie mniej energii.

Źródło

You may also like...