Soundscape pozwoli niewidomym słyszeć otaczający ich świat

Inżynierowie Microsoft Research opracowali na iOS nową aplikację dla osób niewidomych lub o słabym wzroku. Produkt o nazwie Soundscape, pozwoli słyszeć otaczający je świat.

Osoby mające słaby wzrok lub całkowicie niewidome, poruszają się głównie przy pomocy słuchu. Niestety ograniczony zmysł, który nie jest w stanie przekazać wszystkich informacji. Inżynierowie z Microsoft Research opracowali więc narzędzie, które może takim osobom znacznie pomóc.

Stworzyli bowiem na iOS aplikację o nazwie Soundscape, która umożliwi im słyszenie otaczającego ich świata. Aplikacja działa na koncepcje beaconów, jednak nie potrzebuje sprzętowych nadajników służących do określania lokalizacji. Zamiast nich wykorzystuje wirtualne pinezki, które użytkownicy mogą zostawiać w określonych miejscach, tak jak pinezki umieszczane w Google Maps. Dzięki tym wirtualnym nadajnikom, niewidomi będą mogli wysłuchać informacji w nich zmagazynowanych.

Nie przypomina jednak przypominać zwykłego czytania informacji z mapy. System wykorzystuje bowiem dźwięk 3D, dzięki temu użytkownik ma wrażenie, że informacje dochodzą do niego z miejsca, w którym faktycznie umieszczony jest znacznik. W ten sposób będzie mógł stworzyć w swojej głównie dokładniejszą mapę określonego obszaru

Soundcape na razie dostępny jest tylko na platformę iOS i można pobrać z iTunes. Nie wiadomo jednak kiedy trafi na Androida, Microsoft bowiem nic na temat tej platformy nie wspomina. Można jednak założyć, że nie ograniczy swego produktu tylko do jednego systemu.

Soundscape

Źródło: Microsoft.com

You may also like...