SpaceX opracuje system ochrony planety przed asteroidami

Należąca do Elona Muska firma SpaceX wygrała właśnie kontrakt na stworzenie systemu ochrony planety przed asteroidami. W ramach umowy opiewającej na 69 mln dolarów, powstanie urządzenie przeznaczone do zmiany ich trajektorii.

Nie od dziś wiadomo, że nasza planeta jest praktycznie całkowicie bezbronna przed zagrożeniem z kosmosu. Chodzi tu oczywiście o asteroidy, które mogłyby całkowicie zniszczyć życie na Ziemi. Skała podobna do tej, która zabiła dinozaury, byłaby w stanie wyeliminować nasza rasę.

Niezwykle istotne jest więc stworzenie systemu, który pozwoliłby zmieniać trajektorię kosmicznych skał pędzących w stronę naszej planety. NASA zajmuje się tym już od wielu lat. W 2005 roku agencja przeprowadziła testy w małej skali podczas misji Deep Impact, a teraz chce stworzyć system, który będzie działał na większą skalę.

W ramach projektu DART, NASA podpisała właśnie wartą 69 mln dolarów umowę z kosmicznym konsorcjum SpaceX. Kontrakt obejmuje stworzenie system, który przy pomocy szybkich rakiet wystrzeliwanych w asteroidy, pozwoli zmieniać ich trajektorię. Takie kinetyczne uderzenie spowoduje, że kosmiczna skała zmieni kierunek, omijając naszą planetę.

NASA ma nadzieję, że dzięki współpracy ze SpaceX, w ciągu dwóch najbliższych lat uda się opracować system, który będzie skuteczny przeciwko małym skałom. Niestety przeciwko większym asteroidom system będzie efektywny za około 20 lat.

Na razie o użyteczności nowego rozwiązania możemy jedynie spekulować. Więcej informacji uzyskamy jednak, gdy będzie już gotowy i odbędzie się jego pierwszy test z wykorzystaniem rakiety Falcon 9. Ten zaplanowano na czerwiec 2021 roku.

SpaceX

Źródło: Thenextweb.com

You may also like...