Specyfikacja techniczna PlayStation 4 jest imponująca

Sony mimo, że stoi na skraju bankructwa, najwyraźniej nie szczędzi pieniędzy na nową konsolę, której specyfikacja techniczna wydaje się być naprawdę imponująca.

W sieci pojawił się 90-stronicowy dokument, zawierający informacje na temat PlayStation 4. Jego autorem jest ta SuperDae, ta sama osoba, która w ubiegłym roku usiłowała sprzedać na eBay’u dwa dev-kity nowego Xboxa, a więc człowiek z pewnością dobrze poinformowany w szczegółach nowej konsoli.

Oczywiście dokument zawiera specyfikację dev-kita, nie zaś ostatecznej wersji konsoli, więc niektóre podzespoły mogą być zupełnie inne, niż zawarte w dokumentacji. Ale już to co pokazano robi wrażenie.

Pamięć systemowa: 8 GB
Pamięć wideo: 2,2 GB
CPU: 4x dwa rdzenie AMD64 Bullfozer
GPU: AMD R10xx
Porty: 4x USB 3.0, 2x Enthernet
Napęd: Blu-ray
Dysk: 160 GB
Wyjścia audio: HDMI oraz optyczne, obsługujące kanały 2.0, 5.1 oraz 7.1.

To konfiguracja sprzętowa modelu DVKT-KS000K ze stycznia bieżącego roku, więc nie sugerujcie się małym dyskiem twardym, bo na pewno w ostatecznej wersji, będzie on znacznie większy. Po prostu developerzey nie potrzebują wielkiego napędu, ponieważ nie trzymają na nim gier, filmów, muzyki, itp. W dev-kicie znajduje się jeszcze wejście słuchawkowe z przodu obudowy, ale nie wiadomo, czy pozostanie one w finalnej wersji.

Istotnym elementem wyposażenia każdej konsoli jest kontroler. Jak wiadomo, ten w PS3 jest mało wygodny, ale Sony nie będzie go zmieniać. Dev-kit obsługuje SixAxisa, DualShocka 3 oraz Move, jednak w planach jest nieco zmodyfikowana wersja. Rozmieszczenie przycisków pozostanie niezmienione, lecz dokumentacja wskazuje na to, że jedyną różnicą będzie panel dotykowy zainstalowany na spodzie pada, identyczny z tym, jaki znajdziemy w PS Vicie. Nie będzie natomiast biometrycznych sensorów, o których wspominałem kilka dni temu, określając je jako zbyt kosztowne rozwiązanie.

Kontroler zachowa wibracje oraz czujniki ruchu, jednak te ostatnie zyskają na dokładności. Pojawi się natomiast podświetlenie LED, a także przycisk Share. Ten ostatni przyda się pokoleniu Facebooka, które będzie mogło dzielić się z przyjaciółmi tym co robią, zamieszczając informacje na Facebooku lub Twitterze, np. zrzut ekranowy itp.

Kolejną z zapowiedzianych zmian będzie system kont obsługujący wielu użytkowników na jednej konsoli. Każdy gracz będzie mógł zalogować się do własnego konta na tym samym sprzęcie, co będzie możliwe poprzez połączenie pada z kontem użytkownika. Mówiąc krótko, dodanie nowego kontrolera, automatycznie zaloguje nas do konta, choć oczywiście pad nie będzie z kontem połączony na stałe.

Na razie to wszystkie nowe informacje o PlayStation 4, ale jeśli wierzyć plotkom, to już w marcu odbędzie się oficjalna prezentacja konsol następnej generacji.

Źródło: Kotaku.com

You may also like...