Sprzedaż BlackBerry Z10 poniżej oczekiwań

Kanadyjska firma Research In Motion miała nadzieję, że z pomocą BlackBerry Z10 uda się powrócić na rynek smartfonów zdominowany przez Samsunga. Niestety sprzedaż nowego modelu jest poniżej oczekiwań.

Analitycy z Cannacord Genuity oraz Pacific Crest, po skontaktowaniu się ze sklepami oraz dostawcami podzespołów, znacznie zredukowali prognozy sprzedaży nowego smartfona. Pierwotnie szacowano, że uda się sprzedać co najmniej 1,75 miliona egzemplarzy, jednak analitycy zredukowali je o 300,000 sztuk.Pacific Crest sądzi, że RIM do końca roku fiskalnego wprowadzi na rynek 1-1,5 miliona sztuk modeli BlackBerry Z10, co jest ilością znacznie mniejszą niż początkowe 3-4 miliony. Oczywiście chodzi tu o egzemplarze dostarczone do sklepów, bo jak podkreśla Pacific Crest, nie wszystkie zostaną sprzedane.

Specjaliści podkreślają również, że sprzedaż BlackBerry Z10 szkodzi modelowi BlackBerry Bold 9900, która po premierze Z10 spadła w zasadzie do zera. A to tylko pokazuje, że marka wciąż nie jest w stanie przyciągnąć wystarczającej liczby konsumentów, by mieć jakieś szanse w rywalizacji z konkurencyjnymi systemami operacyjnymi w postaci iOS, Windows Phone oraz Android.

Musze jednak dodać, że BlackBerry Z10 nie pojawił się jeszcze na rynku amerykańskim, zwykle najbardziej łaskawym dla firmy RIM. Jego premiera odbędzie się dopiero w marcu, ale raczej nie ma co liczyć na to, że dzięki temu uda się uniknąć kolejnego kwartału ze stratą, już piątego z rzędu.

Źródło: Guardian.co.uk

You may also like...