Statki będą niwelować kołysanie fal

Fale to nieodłączny element podróży po każdym morzu oraz oceanie. Ich siła wprawia jednostkę w kołysanie, co ma nienajlepszy wpływ na jej pasażerów oraz ładunek. Norwegowie opracowali więc rozwiązanie, którego celem jest zniwelowanie tego kołysania.

Inżynierowie z norweskiej firmy Hoppe Marine, pracują nad jednostką Marintek, która powstaje w południowokoreańskiej stoczni i zostanie zwodowana już w 2015 roku. Co jest takiego niezwykłego w tym statku?

Ano specjalna technologia, która ma przeciwdziałać wpływowi oceanicznych fal na stabilność okrętu. Będzie to realizowane za pomocą specjalnych, dodatkowych zbiorników wodnych, w których mają być generowane własne fale o wektorze odwrotnym do prawdziwych fal. Jak działa powyższa technologia, pokazuje poniższe wideo i widać na niej wyraźnie, że statek z dodatkowymi zbiornikami pozostaje stabilny, natomiast tradycyjna jednostka kołysze się.

Niestety wynalazek nie jest idealny, ponieważ może działać wyłącznie, gdy statek stoi, więc nadaje się tylko dla statków pełniących rolę hoteli, wykorzystywanych np. przez pracowników platform wiertniczych. Dzięki temu jednostka będzie stabilna, co rzecz jasna docenią jej pasażerowie.

Źródło: Sintef.no

You may also like...