Superkomputer IBM zakończył swój żywot
Kiedyś był najszybszym na świecie superkomputerem, jednak wraz z rozwojem technologii, zaczęły się pojawiać maszyny znacznie szybsze i dlatego zbudowany przez IBM Roadrunner, musi odejść w niepamięć.
Zbudowany kosztem 121 milionów dolarów superkomputer, został oficjalnie wyłączony. Maszyna została zbudowana w Los Alamos, jednym z laboratoriów badawczych w Nowym Meksyku, gdzie zajmowała się badaniami nad bronią nuklearną, a także modelowaniem wirusów, badaniem laserów oraz wszechświata.
Dlaczego zdecydowano się pozbyć tej maszyny? Z powodu jej wieku. Co prawda zbudowano ją w 2008 roku i wówczas była pierwszym na świecie superkomputerem, który przekroczył barierę obliczeniową 1 petaflopa, ale w świecie komputerów sprzęt starzeje się bardzo szybko i już po 5 latach przestaje spełniać swą rolę. Mimo że nadal pozostaje w 25 najszybszych superkomputerów na świecie.
Roadrunner ma rozmiar 278 szafek wielkości lodówki, wypełnionych dwoma rodzajami procesorów, połączonych ze sobą światłowodem o łącznej długości 88 kilometrów. Do przetransportowania go z Nowego Jorku do Nowego Meksyku, potrzeba było ponad 20 ciężarówek.
Źródło: Nbcnews.com
To na czym terach chłopaki będą grali w Ponga!?