Symulator aut Volvo wykorzystuje technologię grową

Inżynierowie Volvo opracowali nowoczesny symulator jazdy. W tym celu wykorzystano technologię, której na co dzień używa się w grach wideo.

Koncerny motoryzacyjne wciąż pracują nad doskonaleniem technologii bezpieczeństwa oraz systemów autonomicznej jazdy. Rozwiązania te wymagają jednak nieustannego testowania, by ocenić ich przydatność. Sprawdzanie ich w warunkach rzeczywistych nie jest jednak ani łatwe, ani też tanie. Nie tylko trzeba wyposażyć auta testowe, ale także zapewnić warunki symulujące określone sytuacje.

Znacznie taniej i szybciej można to jednak zrobić w rzeczywistości wirtualnej, którą coraz częściej wykorzystuje się do takich zadań. Volvo również wykorzystuje te rozwiązania do testowania systemów bezpieczeństwa oraz autonomicznej jazdy. Szwedzka marka pochwaliła się właśnie zupełnie nowym i niezwykle zaawansowanym symulatorem umożliwiającym sprawdzanie technologii.

Symulator jest niezwykle realistyczny, wyposażono go bowiem w ruchomy fotel osadzony na siłownikach, a także kierownicę z technologią haptyczną. Kluczowym elementem wyposażenia zestawu są również gogle VR, które przenoszą kierowcę do wirtualnego świata.

Co ciekawe, technologia wykorzystana do budowy nowego symulatora, wykorzystuje platformę Unity stworzoną do produkcji gier wideo. Zastosowano w niej również technologię firmy Varjo, specjalizującej się w łączeniu wirtualnej oraz mieszanej rzeczywistości. Symulator umożliwia prowadzenie auta po prawdziwych drogach, łącząc realistyczną grafikę 3D w wysokiej rozdzielczości z zestawem rzeczywistości rozszerzonej. Dodatkowym elementem jest pełny kombinezon Teslasuit, dostarczającym informacje zwrotne z wirtualnego świata oraz monitorujący reakcje organizmu.

Volvo

Dzięki połączeniu osprzętu z odpowiednim oprogramowaniem, inżynierowie Volvo mogą tworzyć różnego rodzaju scenariusze. Mogą też wykorzystywać prawdziwe odcinki testowe oraz prawdziwe samochody, by sprawdzić w działaniu systemy bezpieczeństwa. System umożliwia inżynierom uzyskanie istotnych informacji dotyczących interakcji między kierowcą a pojazdem w celu opracowania nowych funkcji bezpieczeństwa, wspomagania kierowcy i autonomicznej jazdy.

Jak funkcjonuje nowy symulator, możecie zobaczyć na poniższym wideo przygotowanym przez Volvo.

Źródło

You may also like...