Tak wygląda touchpad przyszłości

Touchpady to urządzenia wbudowane w laptopy, bez których obsługa sprzętu byłaby niemożliwa. Niestety ich wielkość sprawia, że nie są wygodne w użyciu, więc wielu użytkowników woli podłączać myszki. Firma Tactonic Technologies ma jeszcze inne rozwiązanie.

Tactonic opracowało specjalny sensor nacisku wbudowany w arkusz specjalnego materiału, który może pełnić rolę touchpada. Urządzenie ma powierzchnię 60 cm2 i jest na tyle inteligentne, że da się je ze sobą łączyć, by w ten sposób stworzyć znacznie większą powierzchnię nacisku. Co więcej, technologia jest na tyle czuła, że zmierzy pozycję palca z dokładnością 0,01 cala. Poza tym jest w stanie rozpoznać aż 4,096 poziomów nacisku.

Dzięki temu można ją zintegrować z powierzchniami, których używamy na co dzień, zmieniając je w duże touchpady. Firma już podjęła w tym celu współpracę z firmami motoryzacyjnymi, projektantami, a także producentami urządzeń mobilnych.

Takie arkusze czujników można by np. zainstalować na kierownicy i w ten sposób sterować samochodowym systemem multimedialnym, albo włączyć klimatyzację. Można też też wkleić czujniki w tylną ściankę smartfona, zyskując w ten sposób wiele dodatkowych funkcji, służących np. do obsługi aparatu. Tak właśnie robiono podczas testów tej technologii. Można ją też wykorzystać w sklepach do badania postury oraz wychylenia ciała. W ten sposób dałoby się też określić mapę nacisku stopy co pozwoliłoby lepiej dobrać obuwie.

Krótko mówiąc możliwości technologii są bardzo szerokie, a urządzenie trafi do sprzedaży już w przyszłym miesiącu.

Źródło: Technewsdaily.com

You may also like...