Technologia HaptiRead bardzo ułatwi życie niewidomym

Najnowsze urządzenie o nazwie HaptiRead znacznie ułatwi życie niewidomym. Dzięki technologii haptycznej, jest w stanie umieścić w powietrzu tekst w języku Braille’a.

Dzięki rozwojowi technologii osobom niewidomym jest coraz łatwiej poruszać się w przestrzeni publicznej. Specjalnie dla nich powstają statyczne szyldy wykonywane w języku Braille’a, lub też bardziej dynamiczne wyświetlacze brajlowskie z możliwością odświeżania. Wykorzystują linie opadających się i unoszących szpilek, dzięki którym tekst może się zmieniać.

Takie rozwiązania bez wątpienia ułatwiają życie niewidomym, ale nie są idealne. Po pierwsze dlatego, że może być trudno nakierować użytkownika na taki wyświetlacz. Po drugie prezentują ograniczoną ilość informacji, zaś ruchome elementy po pewnym czasie mogą się zapychać, co ograniczy ich użyteczność. W obecnych czasach dochodzi jeszcze kwestia higieny, gdyż tę samą powierzchnię dotyka wiele osób.

Zespół inżynierów opracował jednak sprzęt o nazwie HaptiRead, który może takim osobom bardzo pomoc. Urządzenie wyświetla w powietrzu do ośmiu punktów dotykowych w odległości do 70 cm. Każdy z nich można ustawić tak, aby reprezentowały różne znaki alfabetu Braille’a. Dzięki wbudowanej kamerze Leap Motion, urządzenie śledzi też pozycję dłoni użytkownika, a następnie kieruje w jej stronę wspomniane punkty.

Jako że prezentowany tekst nie ma fizycznej formy, użytkownik nie musi dotykać żadnej powierzchni, co jest istotne w kwestii higieny. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, iż może wyświetlać bardziej złożone informacje, jak wykresy oraz grafiki.

Zespół przetestował HaptiRead na grupie 18 osób widzących oraz 11 niewidomych. Poproszono ich o wyczucie rzutowanej komórki brajlowskiej i określenie który znak wyświetlała. W obu grupach uczestników metoda punkt po punkcie dała najlepsze wyniki. Grupa widzących uzyskała średnią dokładność 94 procent, natomiast grupa niewidomych 88 procent.

Na razie wynalazek wymaga dalszych testów i prac rozwojowych, ale wczesne badania pokazują, że może być bardzo obiecujący.

HaptiRead

Źródło

You may also like...