Nowa technologia IBM i Samsunga zrewolucjonizuje smartfony i laptopy

Samsung i IBM pracują wspólnie nad nową architekturą procesorów o nazwie VTFET. Pozwoli ona podwoić wydajność układów, albo ograniczyć zużycie ich energii aż o 85 procent.

Wielu użytkowników smartfonów z pewnością irytuje konieczność ładowania swego sprzętu codziennie lub ewentualnie co drugi dzień. Z pewnością chcieliby mieć telefon, który wystarczy naładować raz na tydzień, jednak współczesna technologia baterii na to nie pozwala.

Wprawdzie kilka dni temu Xiaomi zapowiedziało rewolucyjne rozwiązanie, które może o 10-15 procent wydłużyć czas pracy urządzeń mobilnych. Niestety będzie ono ograniczone tylko do produktów tej chińskiej marki i nie obejmie telefonów innych firm. Być może najnowszej technologii opracowanej przez Samsunga i IBM uda się pokonać te ograniczenie i wydłużyć czas działania urządzeń bez względu na ich producenta.

Obie firmy nawiązały współpracę w zakresie przełomowego projektu półprzewodnikowego o nazwie Vertical-Transport Nanosheet Field Effect Transistor (VTFET). Jest to nowa architektura chipów, która w porównaniu z konwencjonalną technologią FinFET pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 85 procent. Umożliwia także dwukrotne podniesienie wydajności układu.

VTFET

Technologia FinFET polega na układaniu tranzystorów na powierzchni krzemowej płytki. Tymczasem nowa, przełomowa konstrukcja VTFET polega na ułożeniu tranzystorów w warstwy prostopadłe do płytki. Skutkuje to pionowym przepływem prądu, co pozwala omijać niektóre istniejące ograniczenia, takie jak rozmiar styków i długość bramki tranzystora. Dzięki temu można uzyskać znaczne zwiększenie wydajności lub zmniejszenie ilości zużywanej energii.

Nowa technologia może zapewniać wiele korzyści, prowadząc do baterii smartfonów, działających niemal tydzień bez konieczności ładowania. Może również znacznie ograniczyć ilość energii zużywanej do wydobywania kryptowalut, pomagając ograniczyć zmiany klimatyczne.

VTFET

Przełom może także zrewolucjonizować przemysł Internetu Rzeczy, zmniejszając zapotrzebowanie na energię. W ten sposób inteligentne urządzenia, takie jak sensory, mogą działać w bardziej zróżnicowanym środowisku.

Na razie jest jednak zbyt wcześnie, aby można było stwierdzić kiedy technologia VTFET wejdzie do powszechnego użytku.

Źródło

You may also like...