Technologia LTE ma wiele poważnych luk zagrażających użytkownikom

Eksperci ds. bezpieczeństwa odkryli kilkadziesiąt groźnych luk w technologii LTE. Hakerzy przy ich pomocy mogą przeprowadzać ataki, podsłuchiwać połączenie itp.

Na użytkowników sprzętu mobilnego czyha wiele zagrożeń, czy to ze strony publicznych WiFi, czy też zainfekowanych aplikacji dostępnych w firmowych sklepach. Okazuje się jednak, że istnieje inne, równie groźne zagrożenie w postaci technologii LTE, bez której trudno wyobrazić sobie korzystanie z usług mobilnych.

Eksperci odkryli bowiem w tym popularnym standardzie łączności aż 36 zupełnie nowych luk, związanych z systemem bezpieczeństwa. Odkrycie badaczy jest niezwykle istotne, gdyż standard LTE jest wykorzystywany powszechnie. Używamy go nie tylko w urządzeniach mobilnych, ale też w samochodach, systemach monitoringu oraz wielu innych urządzeniach.

Tymczasem odkryte luki otwierają hakerom furtkę do zupełnie nowych działań. Cyberprzestępcy mogą bowiem nie tylko włamać się do podłączonych urządzeń, ale też podsłuchiwać ich komunikację, odłączać od sieci itp. Co gorsza, problem jest niekoniecznie spójny, więc różni operatorzy mogą mieć różne luki. A to z kolei oznacza brak jednolitego rozwiązania, które pozwoliłoby załatać je wszystkie.

Badacze, którzy znaleźli luki, zamierzają podzielić się swym odkryciem na konferencji zaplanowanej na maj. Chcą także udostępnić stworzone przez siebie narzędzia, by pomóc operatorom i producentom smartfonów w likwidacji problemu.

Na chwilę obecną nie ma informacji, że luki wykorzystano do ataków, ale to wcale nie oznacza, że są przez to mniej groźne.

LTE

Źródło: Syssec.kaist.ac.kr

You may also like...