Telefon komórkowy bez baterii umożliwia rozmowę przez Skype

Dwa amerykańskie zespoły uniwersyteckie opracowały nowatorski telefon komórkowy, który nie ma baterii. Urządzenie ma prostą konstrukcję, pozbawione jest ekranu, a mimo to umożliwia wykonywanie połączeń poprzez Skype.

Każdy użytkownik telefonu komórkowego doskonale wie, że sprzęt nie może funkcjonować bez baterii. Co go gorsza, urządzenia te stają się coraz wydajniejsze, za czym nie nadąża technologia akumulatorów. A to powoduje, że trzeba je ładować znacznie częściej.

Zespół naukowców z Wydziału Elektrotechniki na Uniwersytecie Waszyngtona oraz Szkoły Informatyki i Inżynierii Allena, zaprojektował i wykonał telefon, który nie posiada baterii. A mimo to umożliwia wykonywanie połączeń poprzez komunikator Skype. Urządzenie ma niewielkie rozmiary i jest bardzo proste. Nie posiada obudowy, nie ma ekranu i wygląda bardziej jak coś, co nie zostało jeszcze ukończone. Wyposażono go natomiast w stację bazową.

Zwykle telefony zużywają mnóstwo energii podczas konwersji analogowego sygnału na cyfrowy. Ta nowinka technologiczna unika tej konwersji, poprzez zastosowanie wibracji w mikrofonie lub głośniku, które pojawiają się, gdy użytkownik rozmawia.

Dzięki temu urządzenie zużywa jedynie 3,5 mikrowata mocy, a energię do pracy czerpie z analogowej transmisji fal RF emitowanych przez bazę znajdującą się w maksymalnej odległości 9 metrów. Czerpie ją także z ogniwa fotowoltanicznego o rozmiarze ziarna ryżu, wbudowanego w konstrukcję, która pozwala wydłużyć zasięg komunikacji z bazą do 15 metrów.

Konstruktorzy sprzętu twierdzą, że wszystkie hotspoty WiFi oraz maszty telefonii komórkowej mogą być wyposażone w nadajniki analogowego sygnału RF i dzięki temu telefonu można by używać dosłownie wszędzie.

Póki co telefon komórkowy jest na razie prototypem i nie wiadomo czy zostanie przekształcone w komercyjny produkt.

Telefon komórkowy

Źródło: Washington.edu

You may also like...