Tesla rzuca wyzwanie Uberowi zapowiadając autonomiczne taksówki

Amerykańska Tesla rzuca wyzwanie Uberowi. Firma już w przyszłym roku planuje uruchomienie autonomicznych taksówek, które będą samodzielnie woziły pasażerów.

Taksówkarze protestujący przeciwko Uberowi powinni już teraz poszukać nowego zajęcia. Za kilka lat pojazdy przeznaczone do przewożenia osób nie będą potrzebowały kierowców, gdyż ich rolę przejmą komputery. Wbrew pozorom realizacja tej wizji nie jest zbyt odległa, gdyż wiele firm już od kilku lat prowadzi testy autonomicznych taksówek.

Teraz do gry włącza się również amerykańska Tesla, która w przyszłym roku planuje uruchomić autonomiczną sieć podwózkową. Plan ten ujawnił sam Elon Musk, podczas przemówienia na firmowym Dniu Autonomii. Dyrektor amerykańskiego koncernu zadeklarował, że już w przyszłym roku na ulicę miast wyjadą autonomiczne taksówki, które samodzielnie będą przewoziły pasażerów. Wyjaśnił przy tym, że początkowo dostępność usługi będzie ograniczona terytorialnie. Regulacje prawne na razie uniemożliwiają bowiem udostępnienie jej na pełną skalę. Przepisy nie pozwalają bowiem na poruszanie się pojazdów, w których za kierownicą nie znajduje się człowiek. Taksówki będą więc jeździły tylko w niektórych lokalizacjach, gdzie przepisy są już odpowiednio dostosowane.

Zdaniem Muska nowy projekt może stanowić znakomite rozwiązanie dla prywatnych posiadaczy elektrycznych aut. Od razu będą mogli bowiem wprowadzić swój pojazd do nowej sieci i zarabiać pieniądze, w czasie gdy auto nie jest im potrzebne. Właściciele otrzymają 70 procent zarobków za wykonane kursy. Natomiast reszta trafi do producenta jako prowizja za korzystanie z usługi.

Musk zapowiedział również, że wszystkie nowe modele Tesli są już teraz wyposażane w specjalnie zaprojektowany układ, który zapewni pojazdowi autonomiczną jazdę. Dzięki niemu samochód może przemieszczać się całkowicie samodzielnie pomiędzy wyznaczonymi punktami. Oczywiście komputer zapewni pełne bezpieczeństwo jazdy. Odpowiednie wyposażenie zadba bowiem o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz uwzględni innych uczestników ruchu.

Tesla

Źródło: Ubergizmo.com

You may also like...