The Line to ekologiczne megamiasto na pustyni dla 9 mln osób
W niedalekiej przyszłości, na jednej z pustyń Arabii Saudyjskiej stanie niezwykłe futurystyczne miasto The Line. Ma w nim mieszkać 9 mln osób.
Wszyscy wiemy, jak wyglądają współczesne miasta. Zajmują ogromną powierzchnię, zużywają masę energii, a przy tym poruszanie się po nim jest dla mieszkańców prawdziwym koszmarem. Ulice są bowiem wiecznie zakorkowane, zaś z powodu spalin produkowanych przez samochody, czasem nie można otworzyć okien.
Rząd Arabii Saudyjskiej uważa jednak, że można zbudować miasto, które będzie nie tylko przyjazne środowisku, ale również samym obywatelom. W kraju tym ruszyła właśnie realizacja projektu o nazwie The Line, które może na nowo określić definicję miasta. W zasadzie określenie miasto niezbyt tu pasuje, gdyż będzie to zupełnie inny projekt niż Warszawa, Łódź, czy Kraków.
The Line nowoczesnym miastem przyszłości
Miasto ma być bowiem bardzo zwarte i w pełni samowystarczalne, zaś energia potrzebna do jego funkcjonowania będzie w 100 procentach pochodziła z odnawialnych źródeł. Zajmie łączną powierzchnię 34 kilometrów kwadratowych i pomieści 9 mln mieszkańców. Bardzo ciekawie przedstawia się jednak jego kształt, gdyż zgodnie z nazwą jest to linia. Megamiasto będzie więc miało długość 170 km i szerokość zaledwie 200 m. Co ciekawe, jak widać na zaprezentowanej przez konstruktorów grafice, jej fasada będzie lustrzana. To nie tylko nada futurystyczny wygląd, ale też może mu się zgrać z otoczeniem.
Trochę trudno sobie wyobrazić metropolię o takich wymiarach, jednak firma Neom, założona przez rząd Arabii Saudyjskiej, uważa, że ma to sens. Dzięki temu pomiędzy kilkoma dzielnicami będzie można poruszać się na piechotę, a dotarcie do nich zajmie zaledwie kilka minut. Pomysłodawcy nie planują w nim samochodów, jednak nie zamierzają rezygnować z transportu. Szybka kolei pozwoli przejechać przez całą metropolię w około 20 minut.
Na YouTube możemy zobaczyć krótki film promocyjny, potwierdzający rozpoczęcie inwestycji. Niestety wiele na nim nie zobaczymy i nagranie pokazuje jedynie przygotowanie terenu.
Neom nie zdradza kiedy do miasta będą mogli wprowadzić się pierwsi mieszkańcy. Szacuje się jednak, że projekt będzie gotowy do 2030 roku, co jest niewątpliwie śmiałym założeniem.
Technogadżet w liczbach