Amerykański rząd utrudnił przestępcom kradzieże kryptowaluty

Amerykański rząd nałożył sankcję na mikser Tornado Cash. To firma, która posłużyła do wyprania na przestrzeni czterech lat kryptowaluty o wartości ponad 7 mld dolarów.

Wbrew pozorom kryptowaluty wcale nie są tak anonimowe jak można by sądzić. Adresy portfeli kryptowalut są bowiem jawne, więc nie trzeba mieć wcale mieć specjalistycznych umiejętności, aby prześledzić przeprowadzane tam transakcje.

Przestępcom wcale nie przeszkadza to jednak w kradzieży cyfrowych aktywów, gdyż korzystają ze specjalnych mikserów kryptowalut. Są to usługi, które odcinają aktywa od blockchain, co uniemożliwia ich dalsze śledzenie. W teorii są to legalnie działające firmy, które mają zapewnić użytkownikom prywatność posiadanych aktywów. W praktyce jednak służą grupom przestępczym do prania brudnych pieniędzy i ukrywania środków finansowych, przed standardowymi technikami ich śledzenia.

Miksery kryptowaluty na celowniku amerykański władz

Amerykański Departament Sprawiedliwości postanowił więc wziąć się za miksery kryptowalut i właśnie nałożył sankcje na jeden z nich o nazwie Tornado Cash. Dodanie go na czarną listę oznacza, że amerykańscy obywatele nie mogą już korzystać z jego usług. Wymaga to również, by amerykańskie aktywa należące do firmy zgłoszono do Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych.

Departament Skarbu uważa, że Tornado Cash odkrywa kluczową rolę w wypraniu środków pochodzących z wielu dużych kradzieży kryptwaluty. Zwłaszcza tych powiązanych z hakerami z Korei Północnej. Na przykład w marcu bieżącego roku skradziono 625 mln dolarów z Axie Infinity, które następnie wyprano za pomocą miksera. Według FBI za kradzież odpowiedzialni są hakerzy z północnokoreańskiej grupy Lazarus Group. Z kolei w czerwcu okradziono Harmony Bridge, piorąc środki o wartości 96 mln dolarów.

Amerykańskie władze oskarżają firmę o to, że od 2019 roku pomogła wyprać skradzione kryptowaluty o wartości przekraczającej 7 mld dolarów.

Dodam, że nie jest to pierwszy tego typu mikser, którego odcięto od amerykańskiego systemu finansowego. W maju Departament Sprawiedliwości nałożył bowiem sankcje na mikser Blender.io. Wykorzystywali go bowiem hakerzy z Korei Północnej, a także gangi Conti i Trickbot odpowiedzialne za ataki ransomware.

Amerykańskie władze już od dawna walczą z tego typu mikserami. W 2020 roku federalni oskarżyli pewnego mężczyznę Ohio o prowadzenie w darknecie miksera, który pomógł przestępcom wyprać 300 mln dolarów.

kryptowaluty

Źródło

You may also like...