Uber pokazał pierwszy raport bezpieczeństwa
Uber opublikował pierwszy w historii raport bezpieczeństwa za 2018 rok. Informuje m.in., o ponad 3 tys. napaściach na tle seksualnym oraz 9 morderstwach podczas wykonywanych kursów.
Uber od dawna jest krytykowany za niezbyt wysoki poziom bezpieczeństwa zapewniany swym pasażerom. Dane na ten temat są jednak mocno szczątkowe, gdyż firma do tej pory nie publikowała żadnych raportów. Szczegóły na temat incydentów mogliśmy więc poznać wyłącznie z medialnych doniesień.
Teraz się to zmieniło, gdyż amerykańska firma po raz pierwszy w historii opublikowała raport na temat bezpieczeństwa, obejmujący cały 2018 rok oraz część 2017. Dokument opisuje wszystkie zdarzenia, które w tym czasie miały miejsce podczas wykonywanych kursów i dotyczy wyłącznie rynku amerykańskiego. Informuje m.in., o 3045 napaściach na tle seksualnym, które zdarzyły się w zeszłym roku. Prócz tego 9 osób zostało zamordowanych, natomiast 58 osób straciło życie w wypadkach samochodowych.
9 osób zamordowano w czasie kursów
Te liczby mogą szokować, ale musimy pamiętać, że tylko w zeszłym roku Uber wykonał 1,3 mld kursów. Patrząc więc przez pryzmat liczby kursów i obsłużonych pasażerów, ilość napaści oraz śmierci nie wydaje się duża. Dla porównania w 2018 roku w USA 36 tys. osób zginęło w wypadkach samochodowych, zaś w 2017 roku 20 tys. osób popełniło samobójstwo.
Najbardziej wizerunkowi firmy szkodzi jednak ilość napaści na tle seksualnym, których w 2018 roku było 3045. To więcej niż rok wcześniej, kiedy to zanotowano 2936 zdarzeń. Firma podkreśla jednak, że tylko 235 incydentów dotyczyło gwałtów, natomiast pozostałe to typowe napastowanie. Większość z nich ograniczyła się do niechcianych pocałunków oraz dotykania. Musimy jednak pamiętać, że rzeczywista liczba napaści może być znacznie większa, gdyż wiele przypadków nie było zgłoszonych.
Firma zapewnia jednak, że podejmuje różne działania mające na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa. Tylko w zeszłym roku zwolniła ponad 40 tys. kierowców, a pomógł w tym zautomatyzowany system sprawdzający ich kryminalną przeszłość oraz historię mandatów. Ponadto w oficjalnej aplikacji pojawiła się funkcja umożliwiająca pasażerom zweryfikowanie tożsamości kierowcy zanim wsiądą do auta. Dodano też przycisk pozwalający zgłosić, gdy kierowca może podejrzanie zbaczać z trasy oraz opcję natychmiastowego powiadomienia służb w przypadku zagrożenia.
Natomiast w zeszłym miesiącu firma rozpoczęła rejestrowanie dźwięku podczas kursów, aby poprawić bezpieczeństwo pasażerów. Plan zakłada przetestowanie nowej funkcji w Brazylii i Meksyku, zanim będzie zastosowana w USA.
Opublikowany przez Ubera raport liczy łącznie 84 strony i jeśli macie ochotę, możecie się z nim zapoznać.
Technogadżet w liczbach