Amerykańskie sankcje blokują dostawy potężnych GPU dla chińskiej firmy
Tajwański TSMC wstrzymał dostawy procesorów dla chińskiej firmy Biren Technology. Jest to efekt przepisów amerykańskiego Departament Handlu, dotyczących eksportu nowoczesnych technologii, które mogą zostać wykorzystane do celów wojskowych.
Kilka lat temu rząd USA uznał wiele chińskich firm za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i ograniczył dla nich dostęp do amerykańskich technologii. Sankcje nałożono m.in., na koncern Huawei, który stracił w ten sposób możliwość wykorzystywania w swych produktach nowoczesnych chipów.
Biren Technology traci producenta swych GPU
Zmusiło to chińskiego giganta do porzucenia własnych procesorów z serii Kirin, korzystających z technologii 5G. Wprawdzie w jego topowych smartfonach Mate 50 oraz Mate 50 Pro pracują pod maską układy Snapdragon 8+ Gen 1, lecz usunięto z nich modemy 5G, więc oferują jedynie łączność w technologii 4G. To spowodowało, że stały się znacznie mniej atrakcyjne w oczach konsumentów i obecnie wzbudzają niewielkie zainteresowanie.
Amerykańskie sankcje objęły również chiński startup Biren Technology, wytwarzający bardzo wydajne układy GPU, rywalizujące z chipami konstruowanymi przez Nvidię i AMD. Tajwańska firma TSMC poinformowała właśnie o wstrzymaniu dostaw procesorów produkowanych na zlecenie Biren Technology.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Ltd., to światowy lider w produkcji układów krzemowych, który wytwarza je dla największych koncernów technologicznych. Z jego linii produkcyjnych korzystają m.in., Apple, Nvidia, Qualcomm, MediaTek oraz wiele innych firm. Największym klientem TSMC jest oczywiście Apple, którego zamówienia odpowiadają za aż 25 procent przychodów firmy.
Z fabryk TSMC wychodzą m.in., najnowsze procesory Apple A16 Bionic, montowane w smartfonach z serii iPhone 14. Firma wytwarza także procesory Snapdragon 8+ Gen 1, obecne w topowych urządzeniach. Są to m.in. Samsung Galaxy Z Fold 4, Galaxy Z Flip 4 oraz Motorola Edge 30 Ultra.
Klientem TSMC jest też Biren Technology, dla którego wytwarzało procesory BR100 i BR104, konkurencyjne wobec układów Nvidii oraz AMD, które współpracują z AI i służą do szkolenia modeli oraz algorytmów uczenia maszynowego. Należą do nich m.in., widzenie komputerowe, przetwarzanie języka naturalnego i konwersacyjna sztuczna inteligencja.
Konkurencja dla Nvidii i AMD
Szczególnie BR100 jest bardzo interesującym układem, wytwarzanym w technologii 7 nm i wyposażonym w 77 miliardów tranzystorów. Z testów wynika bowiem, że jest 2,8 razy wydajniejszy od procesora A100 produkowanego przez Nvidię.
TSMC przyznało, iż nie jest pewne, czy nowe chipy Biren podlegają amerykańskim regulacjom dotyczącym eksportu technologii. Mimo to zdecydowało o wstrzymaniu ich produkcji. Natomiast rzecznik firmy wydał ogólnikowe oświadczenie zapewniając, że TSMC przestrzega wszystkich przepisów.
Chiński startup zapewnia, że układy nie są objęte amerykańskimi ograniczeniami. Warto jednak nadmienić, że amerykańskie Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa (BIS) Departamentu Handlu 7 października ogłosiło nowe ograniczenia półprzewodników. Być może obejmują one również najnowsze układy dla chińskiego startupu. Nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że chodzi o wyeliminowanie konkurencji. Wydajniejsze układy projektowane przez Biren mogłyby zagrozić amerykańskim firmom.
Technogadżet w liczbach