Inteligentny plaster pomoże w leczeniu przewlekłych ran

Naukowcy z Singapuru stworzyli inteligentny sensor VeCare, który pomoże w leczeniu przewlekłych ran. To pierwsza tego typu technologia na świecie, mogąca ułatwić życie wielu osobom.

Największym problemem dla lekarzy jest leczenie osób cierpiących na przewlekłe, niegojące się rany, takie jak stopa cukrzycowa i przewlekłe żylne owrzodzenia podudzi. Według naukowców, z powodu ran przewlekłych cierpi około 2 procent populacji naszej planety, więc opracowanie metod ich leczenia jest niezwykle ważne.

Spory krok w tym kierunku uczyniły zespoły z National University of Singapore Department of Biomedical Engineering oraz Institute for Health Innovation & Technology. Wspólnie z innymi organizacjami opracowali inteligentny sensor noszony o nazwie VeCare.

VeCare

Nowy czujnik za pośrednictwem aplikacji może bezprzewodowo oceniać rany przewlekłe w czasie rzeczywistym. Jest to pierwszy na świecie sprzęt wykrywający temperaturę, pH, rodzaj bakterii i czynniki zapalne charakterystyczne dla przewlekłych ran.

Czujnik w ciągu 15 minut zbierze wszystkie najważniejsze odczyty, umożliwiając opiekunom szybką i dokładną ocenę ran. Ich leczenie nie jest łatwe, gdyż na gojenie wpływają różne czynniki, jak infekcja i powtarzające się urazy. Ponadto powodują stres, ból i dyskomfort. Szczególnie niepokojące są owrzodzenia stopy cukrzycowej, które mogą prowadzić do amputacji stopy. Dlatego rany przewlekłe wymagają szybkiej pielęgnacji i odpowiedniego leczenia, aby przyspieszyć ich gojenie.

VeCare

Zazwyczaj rany przewlekłe wymagają od pacjentów wielokrotnych wizyt u lekarza w celu oceny i leczenia. VeCare pomoże złagodzić zarówno skutki przewlekłych ran, przynosząc ulgę i pomagając zmniejszyć stres.

Technologia składa się z bandaża, chipu elektronicznego i aplikacji mobilnej. Bandaż ma warstwę stykającą się z raną, oddychającą barierę zewnętrzną, mikroprzepływowy kolektor płynu z rany oraz elastyczny immunoczujnik. Chip pozwala czujnikowi przesyłać dane do aplikacji, umożliwiając ocenę i analizę w czasie rzeczywistym. Układ elektroniczny zasila wbudowany akumulator i może być używany wielokrotnie.

Źródło

You may also like...