Chińscy żebracy idą z duchem czasu akceptując mobilne płatności

Chińscy żebracy idą z duchem czasu i zaczynają akceptować cyfrowe płatności. Pieniądze można im przekazać za pośrednictwem popularnej w tym kraju aplikacji WeChat.

Chiny są krajem, w którym praktycznie nie używa się gotówki. Większość osób płaci tam za zakupy, wykorzystując powszechne w tym kraju mobilne systemy płatności lub własną twarz. Jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie dla przeciętnego konsumenta, który nie musi nosić ze sobą portfela. Cieszy się z tego także rząd, gdyż dzięki temu może łatwo inwigilować obywateli, ale to już inna sprawa.

Wyeliminowanie z obiegu gotówki stało się problemem dla chińskich żebraków, którzy musieli szybko zaadaptować się do nowej sytuacji. Zaczęli więc korzystać z mobilnych systemów płatności, umożliwiających przekazanie im datku za pomocą aplikacji.

Jeden z użytkowników Facebooka opisał historię swej przyjaciółki, którą zaczepiła na ulicy chińska żebraczka prosząc go o pieniądze. Gdy odparła, że nie ma drobnych, kobieta podsunęła jej kod QR, umożliwiający przekazanie pieniędzy za pomocą WeChat Pay. Ta nie mając wyjścia, przekazała jej drobną kwotę, skanując kod za pomocą własnego telefonu.

WeChat to jedna z najpopularniejszych aplikacji mobilnych dostępnych na chińskim rynku, która ma ponad miliard użytkowników. Początkowo był to tylko komunikator internetowy, lecz obecnie jest to prawdziwy kombajn o rozbudowanych możliwościach. Służy do wysyłania wiadomości, robienia zakupów za pomocą botów oraz wykonywania płatności.

WeChat

Źródło

You may also like...