Wiszące anteny zwiększą prędkość sieci 5G

Naukowcy z ElectroScience Laboratory, pracują nad nowym rodzajem anten dla sieci 5G. Mają to być anteny wiszące, co podniesie prędkość przesyłu danych.

Bezprzewodowe sieci mobilne muszą radzić sobie z przestrzenią coraz bardziej zaśmieconą różnymi falami radiowymi, które znacznie obniżają ich wydajność. Już teraz jest to spory problem, a będzie on większy, gdy wystartują znacznie szybsze sieci 5G. Interferencje mogą spowodować znaczne ograniczenie prędkości przesyłu danych.

Naukowcy z ElectroScience Laboratory Uniwersytetu Stanowego Ohio, opracowali więc technologię, która może w tym pomóc. Stworzyli zestaw anten pracujących w paśmie milimetrowych fal, która jest niemal całkowicie oddzielona od podłoża. W ten sposób unika się osłabienia sygnału jak w przypadku konwencjonalnych anten.

Co więcej, antena ma też specjalną konstrukcję. Dzięki technologii druki 3D, udało się stworzyć specjalne soczewki skupiające i wzmacniające sygnał, co dodatkowo podniesie efektywność zestawu.

Technologia jest na razie w bardzo wczesnej fazie rozwoju i nie wiadomo kiedy pojawi się na rynku. Można jednak założyć, że bardzo przyda się w miastach, w których jest cała masa sygnałów radiowych, mogących zakłócać łączność komórkową.

5G

Źródło: Engadget.com

You may also like...