Własna elektrownia solarna na balkonie, zapewni niemal darmowy prąd

Już niebawem do sprzedaży trafi domowa elektrownia solarna, którą można zamontować na balkonie. Zendure Balcony Solar System AIO 2400, pozwoli znacznie ograniczyć rachunki za prąd.

Portfele każdego z nas mocno odczuły wzrost kosztów energii elektrycznej, jaki nastąpił w ostatnich latach. A w niedalekiej przyszłości może być jeszcze gorzej, gdyż w połowie roku kończą się tarcze antyinflacyjne. Według niektórych szacunków, rachunki mogą wówczas wzrosnąć nawet o 70%, co będzie zabójcze dla wielu gospodarstw domowych.

Elektrownia solarna zapewni niemal darmowy prąd

Właściciele domów jednorodzinnych są pod tym względem na dużo lepszej pozycji, gdyż w ogrodzie lub na dachu mogą zamontować panele fotowoltaiczne i samodzielnie produkować prąd. W gorszej sytuacji są jednak mieszkańcy bloków, którzy dotychczas takiej możliwości nie mieli. Sytuacja zaczyna jednak zmieniać się na lepsze, gdyż pojawia się coraz więcej rozwiązań, umożliwiających produkcję energii również w takich przypadkach.

Kilka tygodni temu informowałem o solarnym banku energii, przeznaczonym do montażu na balkonie, który może magazynować energię z paneli umieszczonych np. na balustradzie. Podobne rozwiązanie oferuje również firma Zendure, a nazywa się ono Balcony Solar System AIO 2400.

Produkt pojawi się w sprzedaży jeszcze w tym miesiącu na europejskim rynku i początkowo dostępny będzie w ograniczonej liczbie egzemplarzy. Jest to solarna elektrownia, którą można zamontować na balkonie w bloku. Urządzenie może magazynować energię produkowaną z paneli solarnych, dostarczając ją następnie do naszego mieszkania, by zasilała różne urządzenia.

Sprzęt ma akumulator o pojemności 2,4 kWh, a maksymalna moc wyjściowa to 1200 W. Oczywiście można ją dostosować do własnych potrzeb, tak by zasilać różne urządzenia. Umożliwia to dedykowana aplikacja mobilna, która zapewnia pełną kontrolę nad działaniem elektrowni.

elektrownia solarna
Źródło: Zendure

Balcony Solar System AIO 2400 dysponuje podwójnym falownikiem MPPT, umożliwiającym podłączenie paneli solarnych. Łączna moc obsługiwanych ogniw wynosi 1560 W. Samo urządzenie przeznaczone jest do pracy w pomieszczeniach oraz na zewnątrz. Natomiast dzięki wbudowanym grzałkom chroniącym akumulator przed mrozem, może działać przy temperaturze nawet -20 stopni Celsjusza.

Produkcja energii w bloku

Producent twierdzi, że nowy zestaw jest bardzo łatwy w montażu, a jego instalacja nie wymaga wiercenia. W połączeniu z markowymi ogniwami, może przy tym zapewnić roczną oszczędność na rachunkach za energię w kwocie 642 euro (ok. 2770 zł).

elektrownia solarna
Źródło: Zendure

Sprzęt pojawi się w sprzedaży już 29 lutego, jednak pierwsza partia będzie liczyć zaledwie 300 egzemplarzy. Niestety producent nie podał też ceny zestawu, jednak pewną wskazówką dotyczącą jego kosztów, może być wspominany Balcony Solar Energy Storage System. Urządzenie o bardzo podobnych parametrach, kosztuje bowiem 5600 zł. Jeśli więc kwota oszczędności podanych przez producenta okaże się prawdziwa, a cena zbliżona, teoretycznie zakup sprzętu zwróci się po około dwóch latach. W kolejnych latach, możemy więc mieć całkowicie darmowy prąd.

You may also like...