Niezwykła farba zmniejszy rachunki za prąd

Badacze z Uniwersytetu Kolumbia opracowali niezwykłą farbę, która zmniejszy rachunki za prąd. Nowy materiał ograniczy nagrzewanie się budynków spowodowane promieniami słonecznymi.

W gorące letnie dni, każdy z nas szuka ochłody. Najłatwiej znaleźć się w budynkach, gdzie pracuje klimatyzacja schładzająca powietrze do właściwej temperatury. Problem w tym, że klimatyzatory zużywają ogromne ilości energii elektrycznej, co niekorzystnie wpływa na wysokość rachunków za prąd.

Do tej pory z tym problemem niewiele można było zrobić, gdyż silne promienie słoneczne mocno nagrzewają mury budynków. Nagromadzone w nich ciepło przenika do środka, a to z kolei wymusza ciągłą pracę klimatyzatorów. Pewnym rozwiązaniem było malowanie budynków na biało, co częściowo pozwala odbijać światło. Sposób ten nie jest idealny. Badaczom z wydziału fizyki stosowanej na Uniwersytecie Kolumbia, udało się jednak opracować specjalną farbę, która może bardzo pomóc.

Zespół kierowany przez Yuan Yang i Nanfang Yu odkrył sposób na tworzenie niewielkich kieszeni powietrznych, za pomocą prostego polimeru oraz specjalnej obróbki. Wykonana z tego materiału farba po nałożeniu jej na budynek, pozostaje o 6 stopni chłodniejsza od temperatury otaczającego powietrza. A to dlatego, że potrafi odbijać aż 99,6 procent światła. I to nie tylko widzialnego, ale też promieniowania podczerwonego oraz UV.

Dodać należy, że nie jest to pierwsze rozwiązanie umożliwiające pasywne chłodzenie budynków ograniczające rachunki za prąd. Wcześniej tworzono nawet bardziej efektywne materiały, jak np., niewielkie szklane kulki wtopione w plastikowy film, pozwalające obniżyć temperaturę aż o 10 stopni. Nowy wynalazek jest jednak znacznie trwalszy oraz łatwiejszy do nałożenia.

rachunki za prąd

Źródło: Sciencemag.org

You may also like...