Xbox Series X z zainstalowanym Windowsem 98 to sprzęt do grania w klasyki

Redaktor serwisu Eurogamer pochwalił się sposobem na zainstalowanie Windowsa 98 w konsoli Xbox Series X. Dzięki temu uruchomił na niej tak kultowe produkcje, jak Turok oraz Quake.

Xbox Series X dostępny w tych sklepach, jest wprawdzie konsolą pracującą pod kontrolą specjalnej wersji Windows 10, to jednak nie da się na nim uruchamiać gier dostępnych na Steamie czy Epic Store. Wbrew pozorom Windows 10 na konsoli Microsoftu oraz PC nie jest bowiem tym samym systemem operacyjnym, a nie da się na niej zainstalować pełnego Windowsa 10.

Okazuje się jednak, że na konsoli może z powodzeniem działać wcześniejsza wersja okienek Microsoftu, mianowicie Windows 98. A sposób jak tego dokonać odkrył jeden z redaktorów serwisu Eurogamer. Udało mu się tego dokonać za pomocą DOSBox Pure RetroArch. Nie było to wprawdzie zadanie łatwe, gdyż wymagało sporo gimnastyki, ale końcowym efektem jest pełna instalacja Windowsa 98 oraz wsparcie dla emulowania grafiki 3D.

Xbox Series X z systemem Windows 98

Xbox Series X

Trzeba jednak pamiętać, że Xbox Series X nie został stworzony do pracy z tym systemem. Jego działanie jest więc dalekie od ideału. RetroArch nie obsługuje bowiem myszy na USB, dlatego trzeba ją zastąpić prawym analogiem kontrolera konsoli. Niestety sterowanie nie jest wówczas tak precyzyjne jak w przypadku prawdziwej myszy.

Poza tym ustawienia DOSBox Pure dają nam możliwość emulacji procesora Pentium oraz karty graficznej 3DFx Voodoo. A ponieważ emulacją grafiki zajmuje się CPU konsoli, wydajność jest dość kiepska. Na przykład Unreal w rozdzielczości 800 x 600 pikseli działa jedynie w 20 kl/s.

Mimo to redaktorowi udało się uruchomić całkiem sporo kultowych niegdyś tytułów. Grał m.in., w Command and Conquer: Tiberian Sun, Turok, StarCraft 64, Command and Conquer 64, Quake 2 i parę innych.

Trzeba jednak pamiętać, że system Windows 98 na Xbox Series X jest wciąż w fazie rozwoju. Za jakiś czas jego działanie powinno więc być bardziej dopracowane i być może wzrośnie wydajność.

Źródło

You may also like...