Xiaomi testuje nowe zabezpieczenie przed złośliwymi aplikacjami

MIUI Pure Mode to najnowsza funkcja testowana obecnie przez Xiaomi, która ma zabezpieczać telefony chińskiej marki przed złośliwymi aplikacjami. Dzięki niej zmniejszy się ryzyko kradzieży danych lub haseł z jego pamięci.

Największym zagrożeniem dla użytkowników smartfonów są złośliwe aplikacje, które atakują te urządzenia. Telefony pełnią obecnie wiele funkcji, od cyfrowego portfela, po kluczyki do auta, więc włamanie do nich może przynieść hakerom wiele korzyści. I nie chodzi tylko o kradzież haseł do naszych kont w mediach społecznościowych.

Teoretycznie Android ma wbudowane narzędzie ochrony o nazwie Google Play Protect, które sprawdza instalowane aplikacje pod kątem wirusów. W praktyce nie jest ono jednak tak skuteczne jak byśmy tego życzyli i przepuszcza wiele złośliwych aplikacji. Producenci smartfonów pracują więc nad własnymi systemami ochrony, a wśród nich jest Xiaomi.

Chiński koncern pracuje właśnie nad funkcją MIUI Pure Mode, której zadaniem jest ochrona telefonów przed złośliwymi aplikacjami. Nowa funkcja domyślnie wyłączy sideloading w plikach APK, a także instalację aplikacji w tle, bez zgody i wiedzy użytkownika. Oczywiście narzędzie będzie opcjonalne i użytkownik w każdej chwili może je wyłączyć,

Firma obecnie prowadzi beta testy nowej opcji, w których weźmie udział około 1000 urządzeń, a potrwają one przez 5 dni. Skala testów jest więc dość mała, więc pozostaje mieć nadzieję, że pozwoli to dokładnie sprawdzić działanie nowej opcji.

Na razie nie wiadomo jednak kiedy firma planuje udostępnić Pure Mode użytkownikom. Można jednak założyć, że funkcja stanie się częścią nadchodzącego interfejsu MIUI 13.

Pure Mode

Źródło

You may also like...