YouTube w 4K może stać się płatną usługą premium

Użytkownicy YouTube, będą musieli niebawem sięgnąć do swych portfeli, jeśli zechcą oglądać w serwisie treści w 4K. Taka rozdzielczość może stać się usługą premium.

Portal YouTube już od dawna daje swym użytkownikom możliwość oglądania publikowanych treści w rozdzielczości 4K. Posiadacze odpowiedniego sprzętu mogą więc cieszyć się materiałami dostępnymi w doskonałej jakości. Wkrótce sytuacja może się jednak diametralnie zmienić i dostęp do treści 4K, będzie wymagał uiszczania dodatkowej opłaty.

Według serwisu MacRumors, YouTube prosi niektórych użytkowników o wykupienie abonamentu Premium, jeśli chcą dalej oglądać wideo w 4K. Opublikowano też kilka screnshotów pokazujących jak wyglądają takie komunikaty.

Na razie portal nie komentuje tych doniesień. Brakuje więc konkretów w tej sprawie, a więc nie wiemy których krajów to dotyczy, a także o jakie urządzenia oraz treści może chodzić. Trudno więc stwierdzić, czy jest to tylko test, czy też płatna zmiana obejmie całą platformę.

Jest to jednak bardzo niepokojąca wiadomość. Może bowiem oznaczać, że osoby korzystające z serwisu za darmo, nie będą mogły oglądać filmów w jakości wyższej niż 1440p. Gdyby okazało się to prawdą, osoby korzystające dotychczas z takiej opcji, będą musiały sięgnąć po swe karty kredytowe. Usługa Premium kosztuje bowiem 12 dolarów miesięcznie lub 120 dolarów rocznie.

Niewykluczone, że w ten sposób YouTube chce powiększyć bazę użytkowników usługi Premium, która we wrześniu mogła pochwalić się 50 mln użytkowników. To niemała liczba, jednak w porównaniu z innymi usługami premium, wynik ten jest dość marny. Dla porównania Spotify Premium ma 188 mln abonentów, zaś Netflix ponad 220 mln.

YouTube

Źródło

You may also like...