Za rok ruszy telewizja Ultra HD

Jak wiadomo format 3D jest już martwy i teraz czekamy tylko na to, aż telewizje przygotują pierwsze transmisje programów w Ultra HD. Nastąpi to szybciej niż sądzimy.

Podczas targów CES 2013 europejski Eutelsat zaprezentował pierwszy kanał emitowany w technologii 4K, lub jak kto woli Ultra HD. Niestety wówczas była to jedynie eksperymentalna prezentacja technologii. Ale jak zwykle nie zawiedli nas Japończycy, którzy już potwierdzili, że w lipcu przyszłego roku uruchomią pierwszy przekaz telewizyjny w tym właśnie standardzie.

Początkowo Japończycy zapewniali, że telewizja Ultra HD ruszy dopiero w 2016 roku, ale najwyraźniej udało im się przyspieszyć prace. Na początku transmisja sygnału będzie się odbywać za pośrednictwem satelitów telekomunikacyjnych, zamiast telewizyjnych, ponieważ mają one większą przepustowość konieczną do emisji tak wielkiego strumienia danych.

Może to oznaczać, że przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które odbędą się w Brazylii, zobaczymy już w Ultra HD. No, przynajmniej zobaczą je Japończycy, bo reszta świata będzie musiała trochę poczekać.

Co ciekawe, Japończycy na 2016 rok planują uruchomienie transmisji w 8K!

Źródło: Slashgear.com

You may also like...