Nowoczesny algorytm AI zrewolucjonizuje tworzenie modeli 3D

Badacze z Adobe opracowali zupełnie nowy algorytm AI, który z obrazka 2D błyskawicznie stworzy trójwymiarowy model. Zajmie mu to jedynie 5 sekund.

Sztuczna inteligencja to nie tylko generowanie obrazu oraz pisanie wypracować. Naukowcy wciąż opracowują nowe możliwości wykorzystania tej technologii. Jeden z ciekawszych pomysłów przedstawili naukowcy z Adobe oraz Australijskiego Uniwersytetu Narodowego. Udało im się stworzyć algorytm AI, który potrafi przekształcać obrazy 2D w bardzo szczegółowe trójwymiarowe modele. Technologia nazywa się Large Reconstruction Model (LRM) i potrzebuje na to zaledwie 5 sekund.

Co prawda istnieją już podobne modele generujące obrazy 3D. Dotychczas szkolono je jednak na małych zbiorach danych, ograniczonych tylko do jednej kategorii obrazów. Tymczasem model LRM ma znacznie większe możliwości w tym zakresie i może działać na praktycznie dowolnym obrazie.

Podczas prowadzonych testów, algorytm był w stanie wygenerować wysokiej jakości rekonstrukcje 3D, na podstawie różnych obrazów testowych, w tym prawdziwych zdjęć. Co więcej, LRM jako wyjściowy model 2D, może wykorzystywać zarówno normalne obrazy, jak i grafiki generowane przez AI, takie jak DALL-E i Stable Diffusion.

algorytm AI
Źródło: Yiconghong

Jest to więc prawdziwy przełom w jednoobrazowej rekonstrukcji 3D. Algorytm AI może wygenerować szczegółową geometrię kształtu z filmu lub obrazu, zachowując złożone tekstury, takie jak słoje drewna. Technologia może więc znaleźć zastosowanie w wielu branżach, w tym projektowaniu, rozrywce oraz grach. Projektanci lub artyści 3D, mogą ją wykorzystać by usprawnić proces modelowania, znacznie skracając czas potrzebny na wygenerowanie zasobów dla gier wideo lub animacji.

Oczywiście może też przydać się zwykłym użytkownikom, którzy dzięki temu mogliby samodzielnie tworzyć szczegółowe modele, na podstawie zdjęć wykonanych smartfonem.

Na razie technologia nie jest jeszcze dostępna. Ale gdybyście chcieli bliżej zapoznać się z jej możliwościami, to możecie odwiedzić tę stronę. Znajdziecie na niej demonstrację możliwości nowego algorytmu.

algorytm AI
Źródło: Rawpixel.com/Freepik

You may also like...