Alibaba sprzedaje samochody z automatu

Chiński koncern Alibaba planuje zmienić sposób sprzedaży nowych samochodów. Koncepcja zakłada kupowanie ich w automatach wendingowych, jak kawa lub batoniki.

Obecnie proces zakupu nowego samochodu wymaga wizyty w salonie, uzgodnienia wyposażenia, wynegocjowania ceny, a następnie podpisania umowy. Po wpłaceniu pieniędzy można już wyjechać nowym autem.

Wkrótce jednak samochody będziemy kupować w automatach wendingowych. Dokładnie w taki sam sposób, jak obecnie kupuje się kawę, napoje czy wiele innych produktów. Wbrew pozorom nie jest to odległa przyszłość, gdyż taka forma sprzedaży już działa. W taki sposób można kupować nowe samochody w USA oraz w Singapurze. Alibaba chce jednak wprowadzić ten system do Chin.

Gigant handlu elektronicznego planuje zbudowanie ogromnych maszyn wendingowych, w których zamiast batoników, będą oferowane luksusowe samochody. Klient, który chciałby nabyć nowe auto, najpierw musi pobrać na smartfona aplikację, a potem wybrać interesujący go pojazd.

Jeśli na jego koncie Sesame Credit znajduje się wystarczająco dużo środków, dokonuje pierwszej wpłaty w wysokości 10% wartości auta. Pojazd jest wówczas opuszczany, a kierowca może już zacząć nim jeździć. Resztę ceny samochodu, spłaci w miesięcznych ratach. Alibaba chce, by w przyszłości kupno nowego samochodu było procesem tak prostym, jak zakup puszki napoju.

Pomysł nie jest nowy, gdyż firma Autobahn Motors z Singapuru, na początku tego roku otworzyła własny tego typu automat sprzedażowy. W 15-piętrowym budynku znajdują się dziesiątki samochodów luksusowych marek, takich jak Ferrari, Porsche, BMW oraz Bentley.

Natomiast firma Carvana uruchomiła podobny system w Atlancie już w 2013 roku. Jest on jednak znacznie mniejszy niż automat Autobahn Motors.

Alibaba

Źródło: Neowin.net

You may also like...