Gmail ostrzeże nas przed phisingiem

Google wprowadza nowe mechanizmy do firmowej poczty Gmail, w wersji na iOS. Użytkownicy smartfonów będą dzięki temu chronieni przed phisingiem.

Phising to obecnie jedno z największych zagrożeń czyhających na użytkowników sieci. Mówiąc w wielkim skrócie, jest to działanie wykorzystujące socjotechnikę, które skłonić ma do kliknięcia w spreparowany link prowadzący najczęściej do wirusa.

Wiele osób nie jest w stanie rozpoznać phisingu, dlatego duże firmy stosują różne systemy, które mają je chronić. Jedno z takich rozwiązań wprowadziło właśnie Google do poczty Gmail, dostępnej na platformę iOS.

Aplikacja pocztowa będzie ostrzegać użytkownika, jeśli link, który chce kliknać, może stanowić dla niego zagrożenie. Próba kliknięcia na taki link spowoduje wyświetlenie ostrzeżenia. Oczywiście aplikacja nie zabroni klikać, ale uprzedzi użytkownika, że czyni to na własne ryzyko.

Warto jednak pamiętać, że system nie jest w pełni niezawodny i czasem może błędnie ostrzegać. Jeśli więc takie ostrzeżenie otrzymacie w przypadku strony, którą znacie i często odwiedzacie, to nie należy się nim sugerować. Dodam, że podobna funkcja jest dostępna na Androida już od jakiegoś czasu.

Gmail

Źródło: Googleblog.com

You may also like...