Amazon rzuca wyzwanie SpaceX i buduje satelitarny internet Project Kuiper

Amazon jest kolejną po SpaceX firmą, która chce stworzyć satelitarny internet. Project Kuiper ma liczyć ponad 3000 satelitów i zapewnić szybki internet dla całego globu.

SpaceX jest jedną z kilku firm, która pragnie zaoferować mieszkańcom naszej planety satelitarny internet dostępny każdym jej zakątku. Usługa o nazwie Starlink jest już dostępna, choć trzeba przyznać że ze względu na abonament kosztujący ponad 400 zł miesięcznie, nie jest dla każdego. Konkurencja zawsze wymusza jednak spadek cen, a wkrótce Starlink będzie miał rywala w postaci Project Kuiper.

Project Kuiper zapewni internet w każdym zakątku globu

Jest to inicjatywa należąca do Amazonu, która również ma zapewnić szybki satelitarny internet o niskim opóźnieniu. Na razie jednak projekt jest w bardzo wczesnej fazie. Amazon dopiero dostał od FCC zgodę na eksperymentalne wystrzelenie rakiety, która pozwoli umieścić na orbicie dwa prototypowe satelity.

Project Kuiper

KuiperSat-1 oraz KuiperSat-2 zostaną wystrzelone na pokładzie eksperymentalnej rakiety RS1, nad którą pracuje kalifornijska firma ABL Space Systems. Rakieta pozwala wynieść na niską orbitę Ziemi maksymalnie 1,5 tony ładunku, zaś koszt każdego lotu wynosi 12 mln dolarów.

Project Kuiper będzie składał się z 3236 satelitów, które w ciągu następnej dekady znajdą się na niskiej orbicie Ziemi. Projekt służyć ma społecznościom wiejskim oraz innym obszarom, gdzie trudno jest zapewnić infrastrukturę dla tradycyjnych usług internetowych.

Ponad 3000 satelitów

Amazon dotąd nie wystrzelił jeszcze żadnego satelity, ale firma jest już niemal gotowa do umieszczenia na orbicie pierwszych egzemplarzy. Parę dni temu koncern zaprezentował testy silników manewrowych, które pozwolą satelitom ustawić się na pozycji. Natomiast pierwszą misję zaplanowano na czwarty kwartał 2022 roku.

Project Kuiper

Zapewnia też, że prototypy satelitów, które znajdą się na wysokości 590 km, dysponują tą samą technologią łączności, które znajdą się w ostatecznej ich wersji. Mają więc identyczne anteny, modemy, zasilanie oraz silniki napędowe.

Gdy satelity znajdą się już na swych pozycjach, posłużą do przetestowania ich zdolności do połączenia z czterema terminalami użytkownika Kuipera i stacją naziemną w McCulloch w Teksasie. Zaprojektowano ją do wysyłania i odbierania sygnałów szerokopasmowych ze statku kosmicznego. Cała sekwencja testowa ma trwać zaledwie 10 minut, gdy każdy satelita będzie przelatywał nad stacją.

Źródło

You may also like...