Amerykańska armia zapowiada testy bojowych robotów
Amerykańska armia przygotowuje się do pierwszych testów zrobotyzowanych pojazdów bojowych. Odbędą się już w przyszłym roku.
Pole bitwy przyszłości będzie wyglądało zupełnie inaczej niż obecnie. Zamiast ludzi, będą ze sobą walczyły zaawansowane technologicznie roboty, dysponujące śmiercionośnym arsenałem. Taka przyszłość wbrew pozorom nie jest zbyt odległa, gdyż inżynierowie amerykańskiej armii już od lat pracują nad takimi technologiami. A część z nich wejdzie niebawem do służby.
Centrum Systemów Pojazdów Naziemnych Dowództwa ds. Rozwoju Sił Zbrojnych Armii, już w przyszłym roku przeprowadzi testy zrobotyzowanych pojazdów bojowych. Pierwszy sprawdzian odbędzie się już w przyszłym roku, natomiast następne zaplanowano na kolejne lata.
Testom poddany zostanie tzw. Robotic Combat Vehicle (RCV), czyli pojazd bazujący na opancerzonym transporterze piechoty M113. Sprawdzianowi poddany zostanie także Mission Enabler Technologies-Demonstrators (MET-D) bazujący na Bradley’u. Maszynę wyposażoną w kamery oraz zdalnie sterowaną wieżyczkę, będzie kontrolowała załogę za pomocą dotykowych ekranów.
Pierwsza faza testów odbędzie się w marcu w Fort Carson w Kolorado i mają w nich uczestniczyć dwa pojazdy MET-D oraz cztery RCV. Sterowaniem MET-D zajmie się kierowca i strzelec, natomiast czterech żołnierzy zajmie się sterowaniem RCV, które będą wykonywały manewry w plutonie.
Druga faza testów jest znacznie większa i odbędzie się w Europie w maju przyszłego roku. Weźmie w niej udział sześć MET-D oraz cztery M113 RCV, a także cztery lekkie i średnie RCV. Kolejną fazę zaplanowano na 2023 roku, a podczas testów wojsko planuje wykorzystać 14 różnych pojazdów.
Nowe zrobotyzowane systemy, pozwolą prowadzić działania wojenne, bez wystawiania żołnierzy na ostrzał przeciwnika. Mobilne platformy wyposażone w kamery oraz uzbrojenie będą kierowane na pierwszą linię, co pozwoli chronić życie ludzi. A dzięki temu, że nie będą potrzebowały przestrzeni dla załogi oraz chroniącego ją opancerzenia, staną się mniejsze i znacznie szybsze. Uzyskaną w ten sposób dodatkową przestrzeń konstruktorzy wykorzystają na dodatkowe uzbrojenie oraz paliwo.
Źródło: Army.mil
Technogadżet w liczbach