Android 11 przyniesie usprawnienia trybu Dark Mode

Google już pracuje nad kolejną wersją swej mobilnej platformy. Z przecieków na jej temat wiemy, że Android 11 przyniesie kolejne usprawnienia dla trybu Dark Mode. Umożliwi użytkownikom stworzenie własnego grafiku aktywacji tej funkcji.

Praca ze smartfonem po zmroku, nie jest szczególnie wygodna. Wówczas wyświetlacz mocno świeci nam po oczach, zaś zmniejszenie jego jasności powoduje pogorszenie jakości obrazu. Producenci aplikacji wpadli więc na pomysł nowego trybu o nazwie Dark Mode, który był rozwiązaniem tego problemu. Opcja zmienia kolorystykę interfejsu na ciemną. W ten sposób obraz staje się bardziej czytelny, mniej męczy oczy, a dodatkowo pomaga oszczędzać baterię.

Producenci aplikacji dotychczas na własną rękę instalowali w nich Dark Mode, ale sytuację zmieniło pojawienie się Androida 10. Nowy system operacyjny ma tę opcję standardowo wbudowaną. Niestety jej funkcjonalność jest nieco ograniczona, gdyż opcja nie posiada funkcji automatycznej aktywacji o określonej godzinie, np. po zachodzie słońca. Wygląda jednak na to, że w tej wersji systemu nie doczekamy się zmiany i ta zostanie wprowadzona dopiero w systemie Android 11.

Potwierdził to jeden z inżynierów zespołu Google odpowiedzialnego za Androida, który wyjaśnił dlaczego nie można było zrobić tego już teraz. Według niego obliczenie pór wschodu oraz zachodu słońca dla każdego z rejonów świata jest bardzo trudne. Mogłoby to prowadzić do nieprawidłowego działania funkcji, a tego producent by nie chciał. Dlatego taka opcja znajdzie się dopiero w kolejnej wersji systemu.

Wyjaśnienie to jest mocno naciągane, gdyż wiele aplikacji już teraz posiada taką opcję i jest ona obecna w niemal wszystkich skórkach Androida. Brakuje jej tylko w podstawowej wersji systemu. Trudno uwierzyć w to, że inżynierowie koncernu nie poradzili sobie z tak prostą kwestią, więc zapewne chodziło o coś innego.

Niestety nic na to nie poradzimy i na bardziej funkcjonalny Dark Mode trzeba będzie poczekać wiele miesięcy.

Android 11

Źródło

You may also like...