Apple pracuje nad przełomową technologią do smartfonów

Apple opatentowało pomysł na ekran, pozwalający poczuć tekstury wyświetlanych obiektów. To rozwiązanie może zrewolucjonizować rynek urządzeń mobilnych.

Smartfony Apple od względem technologicznym przez dłuższy czas plasowały się daleko za konkurencją. Funkcje dostępne w sprzęcie z Androidem już od dawna, amerykańska firma wprowadzała do swego sprzętu z dużym opóźnieniem. Ostatnio jednak sytuacja zaczyna się zmieniać i produkty firmy z Cupertino oferują coraz więcej nowinek technologicznych.

Obecnie inżynierowie koncernu skupiają się na rozwoju wyświetlaczy urządzeń mobilnych. Jakiś czas temu firma stworzyła technologię 3D Touch wykrywającą różną siłę nacisku na ekran. W ten sposób producent rozszerzył możliwości interakcji ze swym sprzętem. Natomiast przyszłoroczne modele będą miały wyświetlacze ProMotion znane z iPadów Pro. Ich częstotliwość odświeżania wynosi aż 120 Hz, co znacznie podniesie płynność prezentowanego obrazu.

Wygląda jednak na to, że nie jest to jedyny pomysł, jaki amerykański koncern chce zastosować. Według najnowszego patentu, firma pracuje nad technologią pozwalającą poczuć tekstury wyświetlanych obiektów. Użytkownik dotykając wyświetlacza, będzie miał wrażenie że pod palcami ma drewno, metal, futro itp.

Sam pomysł jest z pewnością bardzo ciekawy i na pewno pojawiło by się wiele pomysłów jego praktycznych zastosowań. Jak wiemy w użyciu są już wyświetlacze haptyczne imitujące klik wirtualnych przycisków, co przydaje się np., w samochodowych systemach rozrywki. Imitowanie różnych tekstur może być jednak znacznie trudniejsze do osiągnięcia.

Oczywiście jak zawsze musimy pamiętać, że jest to tylko patent, więc opisana technologia może nigdy nie trafić do produkcji.

Apple

Źródło

You may also like...