Sprzedaż pecetów maleje

Od pewnego czasu da się zaobserwować spadek sprzedaży laptopów wypieranych z rynku przez tablety. Jednak zmniejszenie sprzedaży stacjonarnych pecetów to coś zupełnie nowego.

Jak wynika z najnowszego raportu analityków w IDC, w czwartym kwartale ubiegłego roku, po raz pierwszy od pięciu lat zanotowano spadek sprzedaży pecetów. Warto zaznaczyć, że chodzi to o okres świąteczny, czyli teoretycznie taki, w którym sprzedaż elektroniki powinna rosnąć. Najwyraźniej jednak pecety również zaczynają być wypierane przez tablety.

Analitycy podkreślają, że mimo premiery Windowsa 8, dostawy pecetów wyniosły 90 milionów sztuk, a więc o 6,4 procenta mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Analitycy są przekonani, że stoi za tym rynek coraz mocniejszych urządzeń przenośnych, wyposażanych w wydajne procesory, które dotychczas służyły wyłącznie rozrywce, a teraz dzięki wygodnym klawiaturom, nadają się także do pracy.

Zanosi się więc na to, że pecety podzielą los dinozaurów. Nie nastąpi to zapewne w przyszłym roku, ale jeśli urządzenia w stylu Google Glass staną się powszechniejsze, to być może za 10 lat nie będzie już tradycyjnych komputerów.

Źródło: Srstechnica.com

You may also like...