Xiaomi pokazało smartfon z ekranem 144 Hz

Xiaomi Redmi K30 5G będzie zapewne pierwszym na świecie smartfonem, wyposażonym w ekran 144 Hz. Producent właśnie zaprezentował ten model w działaniu.

Smartfony zaczynają coraz bardziej upodabniać się do komputerów osobistych. Mają mocne procesory, które ostatnio pojawiają się także w laptopach, a także 16 GB pamięci RAM, które w pecetach jest standardem od lat. Samsung w swych modelach oferuje również funkcję DeX, umożliwiającą przekształcenie smartfona w desktopa i pracę jak na normalnym komputerze.

Teraz przyszedł czas na zwiększanie częstotliwości odświeżania wyświetlaczy urządzeń przenośnych. Jeszcze do niedawna standardem było 60 Hz, które w zupełności każdemu wystarczało. Zaczęły jednak pojawiać się modele z ekranami o odświeżaniu 90 Hz, a ostatnio także 120 Hz. Jednym z takich smartfonów będzie na pewno nadchodzący Samsung Galaxy S20.

Xiaomi planuje jednak iść jeszcze dalej niż rywale i właśnie zaprezentowało smartfon z wyświetlaczem o częstotliwości odświeżania 144 Hz. Firma pokazała wideo, na którym porównano model Xiaomi Redmi K30 5G, z wyświetlaczem pracującym w 120 Hz oraz 144 Hz.

Jak nietrudno na wspomnianym wideo zauważyć, różnica pomiędzy wspomnianymi parametrami jest niewielka. Nasuwa się więc pytanie co po co w smartfonie wyświetlacz z częstotliwością odświeżania 144 Hz. Takie odświeżanie może sprawdzić się w monitorach dla graczy, lecz w urządzeniu przenośnym wydaje się zupełnie zbędne.

Nie wpłynie to w znaczący sposób na komfort użytkowania telefonu, ale za to znacznie zwiększy zużycie energii. Na jednym ładowaniu sprzęt będzie więc funkcjonował zdecydowanie krócej, a to poważnie ograniczy jego użyteczność.

Niestety wygląda na to, że nic na to nie poradzimy i taki będzie trend na nadchodzący rok. Ekran o podobnych parametrach zapowiedziała bowiem firma Nubia.

Xiaomi Redmi K30 5G

Źródło

You may also like...