iPhone kluczem do naszego konta Google

Google coraz ściślej współpracuje z Apple. Użytkownicy iPhone’ów mogą teraz korzystać z aplikacji Smart Lock, stanowiącej dodatkowe zabezpieczenie konta Google.

Google i Apple niewątpliwie rywalizują ze sobą na rynku urządzeń mobilnych, ale jak się okazuje, mogą także współpracować. Najlepszym przykładem takiej współpracy jest udostępnienie platformie iOS aplikacji Smart Lock, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie konta Google.

Aplikacja wykorzystywana jest w dwuskładnikowym systemie autoryzacji użytkownika. Standardowo tego typu systemy wysyłają dodatkowy kod za pomocą SMS’a. Wiadomości tekstowe hakerzy mogą jednak łatwo przechwycić, dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem są aplikacje autoryzująca. Takie narzędzie generuje nam kod, który wpisujemy następnie podczas logowania. Teoretycznie mamy więc pewność, że kod nie wpadnie w niepowołane ręce.

Udostępnienie aplikacji Smart Lock dla sprzętu Apple oznacza, że mogą oni weryfikować swą tożsamość za pomocą standardowo dostępnych funkcji. W starszych modelach jest to więc czytnik odcisków palców Touch ID, zaś w nowszych system rozpoznawania twarzy Face ID.

Niestety są pewne niedogodności, gdyż nowa funkcja bezpieczeństwa działa tylko wtedy, gdy logujemy się na konto z przeglądarki Chrome. Trzeba też najpierw wpisywać hasło, ponieważ funkcja działa tylko jako dodatkowe zabezpieczenie. Kolejnym problemem jest również to, że smartfon musi znajdować się w zasięgu Bluetooth, aby można było skorzystać z nowej opcji.

Korzystanie z nowej funkcji z pewnością nie będzie więc tak wygodne, jak można na to liczyć.

Smart Lock

Źródło

You may also like...