Android 9 Pie zadebiutował na smartfonach Pixel

Google udostępniło dziś swój najnowszy system operacyjny. Android 9 Pie pojawił się na smartfony Pixel, choć nie oferuje na razie wszystkich zapowiedzianych funkcji.

Użytkownicy smartfonów Google z rodziny Pixel, mogą od dziś instalować najnowszą wersję Androida. Nowy system właśnie oficjalnie udostępniony, a jego oficjalna nazwa brzmi Android 9 Pie.

Platforma oferuje sporo funkcji, które mieliśmy okazję poznać podczas konferencji Google I/O, jednak nie wszystkie. Część z nich zostanie udostępniona wraz z kolejnymi aktualizacjami, które pojawią się do końca roku. Na razie można korzystać z nowego dashboarda, nowego systemu nawigacji wykorzystującej gesty oraz usprawnień interfejsu wykorzystujących SI. Dla użytkowników dostępny jest również nowy pasek statusu, który zaprojektowano po to, by lepiej współpracował z notchem.

W nowym systemie nie znajdziemy jednak wielu zapowiedzianych funkcji. Nie ma m.in., funkcji pokazującej ile czasu korzystaliśmy z danej aplikacji oraz ustawień ograniczających zużycie baterii. Na razie będą one oferowane w wersji beta, natomiast ich oficjalna premiera odbędzie się dopiero jesienią. Nie ma też funkcji slices związanej z wynikami wyszukiwania. Jeśli np. wpiszemy słowo Uber, powinien pojawić się przycisk do wezwania taksówki bez otwierania firmowej aplikacji. Google twierdzi, że ta opcja również pojawi się jesienią.

Na razie Android 9 Pie trafił do posiadaczy smartfonów Pixel. Google zapewnia jednak, że niebawem otrzymają ją pozostałe smartfony, choć na początku będą to urządzenia uczestniczące w programie beta testów. Chodzi o sprzęt takich firm jak Xiaomi, Sony, HMD Global, Oppo, Vivo, OnePlus oraz Essential. Do tego dochodzą modele zakwalifikowane do Androida One. Ten sprzęt dostanie aktualizację pod koniec tej jesieni.

Android 9 Pie

Źródło: Theverge.com

You may also like...