Android P ograniczy aplikacjom korzystanie z kamery

Choć Google jeszcze oficjalnie nie zapowiedziało kolejnej wersji systemu Android, to przecieki już zdradzają pierwsze informacje na jego temat. Najnowsze doniesienia mówią, że Android P ograniczy aplikacjom działającym w tle korzystanie z kamery telefonu.

Wiele aplikacji w czasie instalacji, domaga się bardzo szerokich uprawnień w tym także dostępu do kamery smartfona. To nie jest bezpieczne rozwiązanie, gdyż wystarczy że hakerzy wzbogacą taki program o złośliwy kod i już mogą nas podglądać. A użytkownik nawet nie będzie o tym wiedział.

Android P zostanie więc wyposażony w mechanizmy, których zadaniem będzie zapobiec takim sytuacjom. Tak twierdzą specjaliści z XDA Develoopers, według których nowy system otrzyma znacznie bardziej rozbudowany system zabezpieczeń. Jego częścią będzie ograniczenie dostępu do kamery aplikacjom pracującym w tle.

Nowy system działać ma w oparciu o sprawdzanie identyfikatora User ID, który dołączany jest do każdej aplikacji w momencie jej instalacji. Jeśli system wykryje, że aplikacja przełącza się w tryb idle, co oznacza uśpienie urządzenia, wówczas zablokuje jej dostęp do kamery. Jeśli więc aplikacja w takim momencie będzie próbowała aktywować kamerę, nie będzie w stanie tego zrobić.

Z pewnością będzie to tylko jedna z możliwości nowego systemu w zakresie bezpieczeństwa. Szczegóły jego funkcjonowania poznamy jednak dopiero wówczas, gdy Google oficjalnie go zaprezentuje.

Android P

Źródło: Xda-developers.com

You may also like...