Anonymous sparaliżowało ruch samochodowy w centrum Moskwy

Hakerzy z grupy Anonymous spowodowali ogromny korek w centrum Moskwy. Wykorzystali w tym celu aplikację lokalnej firmy taksówkarskiej Yandex Taxi, paraliżując ruch na dłuższy czas.

W miniony czwartek mieszkańców Moskwy zaskoczył ogromny korek na Kutuzowski Prospekt, jednej z głównych arterii miasta. Wielu z nich na długi czas utknęło w korku, nie mając pojęcia co się dzieje, a media społecznościowe zalały filmy pokazujące nieprzejezdne ulice. Co prawda Moskwa znana jest z gęstego ruchu, jednak tym razem był on znacznie większy niż zazwyczaj.

Okazało się, że sprawcą zamieszania są hakerzy, którzy wywołali je celowo. Wykorzystali w tym celu aplikację lokalnej firmy taksówkarskiej Yandex Taxi. Dziesiątki jej kierowców otrzymało fałszywe zgłoszenia kursów kierujące ich wszystkich na Kutuzowski Prospekt. Firmie dopiero po 40 minutach udało się rozwiązać problem.

Rzecznik przedsiębiorstwa firmy w rozmowie z rosyjską agencją informacyjną TASS potwierdził, że przeprojektowano algorytm ustalania tras. Pozwoli to w przyszłości zapobiec podobnym incydentom. Warto dodać, że jest to jeden z pierwszych przypadków wykorzystania przez hakerów aplikacji do przewozu osób, w celu stworzenia korka na ulicach miasta.

Mówi się, że za tymi działaniami stoi kolektyw hakerów Anonymous. Hakerzy w ten właśnie sposób wyrażają swój sprzeciw wobec napaści Rosji na Ukrainę. Według jednego z należących do grupy kont na Twitterze, kolektyw dokonał tego wspólnie z informatykami ukraińskiej armii.

Dla Anonymous nie było to pierwszy cyberatak wymierzony w Rosję. Grupa wcześniej wyłączyła wiele rządowych stron, w tym także należące do Kremla oraz Ministerstwa Obrony.

Anonymous

Źródło

You may also like...