Skimming kart wkrótce przestanie być problemem. Pomoże w tym nowa aplikacja

Bluetana to nowa aplikacja stworzona przez naukowców z amerykańskich uniwersytetów. Pozwala wykryć skimming, wykorzystywany do klonowania naszych kart płatniczych.

Tzw. skimming kart płatniczych to bardzo groźne zjawisko, które może nas narazić na duże straty finansowe. Mówiąc w wielkim uproszczeniu, polega to na zapisaniu informacji zapisanej w naszej karcie płatniczej oraz przejęcie kodu PIN. Przestępcy używają do tego celu specjalnych skanerów instalowanych w bankomatach oraz kamer rejestrujących wpisywanie kodu. Mając te informacje, mogą bardzo łatwo sklonować naszą kartę, a następnie wyczyścić konto wybierając gotówkę z bankomatów.

Jeszcze kilka lat temu skimming nie był zbyt popularny, gdyż urządzenia do skanowania karty były duże i prymitywne. Nakładki wymagały całego frontu bankomatu, więc ich instalacja była ryzykowna. A do tego łatwo było rozpoznać taką nakładkę. Rozwój technologii zapewnił jednak przestępcom nowe możliwości kradzieży. Obecnie skimmery są mikroskopijne i instalowane w samych bankomatach, bez potrzeby stosowania nakładki. Jedynie specjalista po rozłożeniu sprzętu może ją wykryć, natomiast zwykła osoba nie ma na to szans.

Skimming kart wkrótce przestanie być problemem

skimming

Pojawiło się jednak światełko w tunelu dające szansę na skuteczną walkę ze skimmingiem. Zespoły naukowców z UC San Diego oraz Uniwersytetu Illinois, opracowali aplikację na smartfony o nazwie Bluetana, która pozwala wykryć skanery. Aplikacja wykorzystuje fakt, że nakładki przestępców używają technologii Bluetooth do przesyłania rejestrowanych danych. Siedząc w samochodzie zaparkowanym nieopodal bankomatu, mogą w ten sposób zdalnie pobrać zgromadzone informacje.

Bluetana wyszukuje transmisje Bluetooth, pozwalając w ten sposób wykryć zainstalowane urządzenie. Oczywiście nie jest to takie proste. Naukowcy musieli bowiem najpierw przeanalizować transmisje skimmerów, by dzięki temu odróżnić ich sygnał od sygnałów innych urządzeń znajdujących się w pobliżu. Zajmuje się tym stworzony przez nich algorytm, który okazuje się bardzo skuteczny. Według twórców, w kilku przypadkach wykrył bowiem urządzenia przestępców przeoczone podczas wizualnej inspekcji.

skimming

Podczas testów prowadzonych na terenie USA, w ciągu ostatniego roku aplikacja wykryła 42 skimmery. Dwa z nich kradły dane kart przez ponad pół roku, zanim udało się je wykryć. Zaletą aplikacji Bluetana jest też szybkość działania. Aplikacja wykryje skimming w ciągu zaledwie trzech sekund. Tymczasem fizyczna inspekcja zajmuje około 30 minut.

Niestety aplikacji nie pobierzemy z Google Play Store lub App Store, gdyż przestępcy mogliby ją rozpracować i utraciłaby przydatność. Jest przeznaczona tylko dla inspektorów.

Źródło: Fastcompany.com

You may also like...