Aplikacja dla ornitologów zidentyfikuje ptaki po ich śpiewie
Merlin Bird ID to najnowsza aplikacja, która z pewnością wzbudzi zainteresowanie ornitologów. Umożliwia bowiem dokładną identyfikację ptaków po ich śpiewie.
Wiele osób lubi oglądać ptaki, obserwując ich życie w ich naturalnym środowisku. Początkujący ornitolodzy nie od razu potrafią jednak zidentyfikować ptaka po jego wyglądzie, ale dzięki nowoczesnej technologii nie jest to dużym problemem.
Powstała bowiem specjalna aplikacja o nazwie Merlin Bird ID, która oferuje funkcję identyfikacji gatunku ptaka po jego śpiewie. Program jest dziełem ekspertów z Laboratorium Ornitologicznego Cornella i można go pobrać na smartfony całkowicie za darmo.
Merlin Bird ID zidentyfikuje obserwowane ptaki
Aplikacja potrafi rozpoznać śpiew ponad 400 gatunków ptaków występujących na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Program najpierw rejestruje dźwięk interesującego nas ptaka, a następnie do pracy zabiera się sztuczna inteligencja, która go analizuje dopasowując do konkretnego gatunku. Aplikacja dodatkowo wyświetla w czasie rzeczywistym listę oraz zdjęcia ptaków śpiewających w miejscu, gdzie znajduje się użytkownik.
Dla niektórych 400 gatunków ptaków może wydać się niezbyt dużą liczbą, jednak Uniwersytet obiecuje, że przyszłe aktualizacje znacznie ją zwiększą.
Zdaniem naukowców identyfikacja gatunku śpiewającego ptaka wbrew pozorom wcale nie jest łatwa. Udało im się jednak dokonać przełomu na tym polu, poprzez zastosowanie odpowiedniego podejścia. Zaczęli bowiem traktować dźwięki jako obrazy i wykorzystywać potężne algorytmy ich klasyfikacji. Każdy dźwięk zarejestrowany przez użytkownika jest bowiem konwertowany z kształtu fali na spektrogram. Pozwala to zwizualizować amplitudę, częstotliwość oraz czas jego trwania. Innymi słowy, aplikacja wykorzystuje obraz dźwięku ptaka do stworzenia jego identyfikatora.
Funkcjonowanie Merlin Bird ID nie byłoby możliwe bez globalnej dźwiękowej bazy danych o nazwie eBird, stworzonej przez tysiące osób z całego świata. Baza zawiera tysiące nagrań, które wykorzystano do uczenia sztucznej inteligencji obsługującej aplikację. W bazie znajduje się także ponad miliard obserwacji ptaków. Dzięki temu aplikacja wie, które ptaki mogą być obecne w określonym miejscu i czasie. To dodatkowo pomaga w ich identyfikacji.
SI w służbie ornitologów
Identyfikacja ptaków nie ogranicza się jednak tylko do nagrań dźwiękowych. Aplikacja robi to bowiem na cztery różne sposoby. Oprócz dźwięku może to być również zdjęcie, lista ptaków znajdujących się w lokalizacji użytkownika, a także pięć pytań dotyczących obserwowanego ptaka. Narzędzie potrafi także zidentyfikować odgłosy ptaków, nawet jeśli wiele śpiewa jednocześnie.
Technogadżet w liczbach