Aplikacja latarki dla Androida instaluje nam malware

Google Play Store powinno być miejscem bezpiecznym dla użytkowników i pobierając stamtąd aplikację mamy prawo sądzić, że nie stanowi zagrożenia dla naszego smartfona. Tymczasem popularna aplikacja latarki Super-Bright LED Flashlight jest właśnie takim zagrożeniem.

Eksperci ds. bezpieczeństwa z firmy Trend Micro odkryli, że dostępna w Google Play Store aplikacja o nazwie Super-Bright LED Flashlight, pozwalająca wykorzystać ledową lampę błyskową tylnej kamery smartfona jako latarkę, za pomocą spreparowanych reklam zachęca do zainstalowania malware.



Reklamy dostępne w aplikacjach mobilnych nie są niczym nowym, są bowiem obecne w wielu produktach, dzięki czemu możemy z nich korzystać za darmo. Niestety coraz częściej wykorzystuje się w nich socjotechnikę i na pewno przeglądając sieć nie raz spotkaliście się z banerami reklamowymi, które informują o znalezieniu u nas wirusa.

Podobne reklamy często pojawiają się w mobilnych aplikacjach, informując użytkowników smartfona, że ich urządzenie zostało zainfekowane wirusem i zachęcają do pobrania aplikacji, która go usunie. Mniej doświadczeni użytkownicy klikają na taką reklamę, nieświadomi faktu, że dopiero teraz instalują wirusa. Niestety takich aplikacji jest coraz więcej, gdyż tylko w zeszłym roku było to 0,15 procent wszystkich programów dostępnych w Google Store. Może się to wydawać niewiele, ale zważywszy na liczbę aplikacji oferowanych w tym cyfrowym sklepie, daje to nam kilka tysięcy programów.

Takie fałszywe reklamy posiada również bardzo popularna aplikacja latarki o nazwie Super-Bright LED Flashlight, którą z Google Play Store pobrano ponad 100 mln razy. Niestety większość smartfonów nie posiada funkcji latarki, więc tego typu aplikacje są bardzo pożądane i cyberprzestępcy to wiedzą, wykorzystując je do dystrybucji malware.

Źródło: Trendmicro.com



You may also like...