Kolejny kultowy komputer Apple trafi na aukcję

Już wkrótce kolekcjonerzy pamiątek po Apple będą mogli zakupić nowy przedmiot do swych zbiorów. Jest nim kolejny egzemplarz w pełni funkcjonalnego komputera Apple-1.

Apple jest stosunkowo młodą firmą, lecz już teraz niektóre z jej produktów mają status kolekcjonerskich i na aukcjach osiągają niebotyczne kwoty. Mowa naturalnie o Apple-1, jednym z pierwszych komputerów amerykańskiej firmy, składanych w garażu Steve’a Jobsa.

Łącznie powstało 200 tych komputerów. Do naszych czasów przetrwało niewiele egzemplarzy tego sprzętu, a jeszcze mniej jest w pełni funkcjonalnych. Dlatego kolekcjonerzy zacięcie walczą o nie na aukcjach, zaś ceny sprzętu osiągają setki tysięcy dolarów. Już wkrótce odbędzie się kolejna aukcja, na której pojawi się kolejny egzemplarz Apple-1, jeden z 60 pozostałych jeszcze komputerów. Ten jest szczególnie cenny, ponieważ wciąż działa.

Na aukcję zostanie wystawiony cały komplet składający się z płyty głównej, magnetofonu, instrukcji, klawiatury, monitora Sanyo 4205 oraz zasilacza i okablowania. Oczywiście przed licytacją sprawność sprzętu została dokładnie sprawdzona. Podczas testu działał przez ponad osiem godzin bez żadnego problemu.

Szacuje się, że ten konkretny Apple-1 może osiągnąć cenę 300 tysięcy dolarów. Jego sprzedażą zajmie się dom aukcyjny RR Auction, zaś licytacja odbędzie się 25 września. Swoje oferty można będzie też składać przed licytacją, w dniach 13-24 września. Więcej szczegółów uzyskacie na stronie domu aukcyjnego.

Apple-1

Źródło: Rrauction.com

You may also like...