Apple zbanuje aplikacje podstępem zapisujące do subskrypcji

Apple wprowadza kolejną zmianę w regulaminie App Store. Pozwoli to zablokować aplikacje, które podstępem zapisują użytkownika do subskrypcji.

W zeszłym roku Apple wymyśliło sobie, że będzie zachęcać deweloperów do rezygnacji ze sprzedaży aplikacji. Zamiast pobierać pieniądze za każdą kopię programu, mieliby przejść na model abonamentowy. Według amerykańskiego koncernu przyniosłoby to duże korzyści twórcom, w postaci ciągłego dopływu gotówki. Skorzystałoby na tym również Apple, które oczywiście pobiera 30 procent prowizji od każdej subskrypcji.

Pomysł w teorii był bez skazy, jednak życie szybko pokazało, że może narobić więcej szkody niż pożytku. Co bardziej cwani deweloperzy zaczęli bowiem tak konstruować swe programy, by podstępem zapisywały użytkownika do subskrypcji. Oczywiście robią to całkowicie bez jego wiedzy i o tym, że wykupił abonament do jakiejś aplikacji, użytkownik dowiaduje się dopiero z bankowego wyciągu.

Koncern zaczął dostrzegać problem, dlatego wprowadził kolejną zmianę regulaminu sklepu App Store, która ma uniemożliwić tego typu praktyki. Aplikacje muszą teraz w pełni opisywać warunki zakupu abonamentu. A także powinny pokazać w jaki sposób użytkownik może zarządzać swą subskrypcją oraz ją anulować. W przypadku braku spełnienia tych wytycznych, aplikacja może zostać usunięta ze sklepu.

Wprowadzone zmiany oznaczają, że deweloperzy nie będą już mogli podstępem zmuszać użytkowników do subskrypcji, odpowiednio ukrywając zasady. To niewątpliwie dobra wiadomość dla wszystkich osób, które zostały w podobny sposób naciągnięte. Teraz nie muszą już martwić się, że z ich portfela będą dalej wyciekały pieniądze.

App Store

Źródło: Apple.com

You may also like...