Apple ukarane grzywną we Włoszech; firma zapłaci 10 mln euro

Włoski Urząd ds. Konkurencji nałożył na Apple karę w wysokości 10 mln euro. Grzywna dotyczy wykorzystania danych użytkowników do celów komercyjnych, bez ich wiedzy.

W tym tygodniu włoski Urząd ds. Konkurencji nałożył na koncerny Apple i Google karę w wysokości 10 mln euro. Jest to efekt postępowania dotyczącego rzekomego wykorzystywania danych użytkowników do celów komercyjnych, bez ich zgody. Takie działanie stanowi naruszenie włoskiego kodeksu konsumenckiego.

Watchdog stwierdził również, że oba koncerny nie dostarczają użytkownikom odpowiednich informacji na temat wykorzystywania ich danych do celów komercyjnych. W raporcie możemy też przeczytać, że Apple nie zapewnia użytkownikom żadnego sposobu na rezygnację z wykorzystania ich danych.

Włoskie władze stwierdziły też, że kiedy użytkownicy tworzą identyfikator Apple ID, niezbędny do uzyskania dostępu do którejkolwiek z usług Apple, koncern “natychmiast i w wyraźny sposób nie przekazuje użytkownikowi żadnych wskazówek dotyczących gromadzenia i wykorzystywania ich danych w celach komercyjnych”. Firma mówi jedynie użytkownikom tylko, że ich dane zostaną wykorzystane do ulepszenia i personalizacji ich doświadczenia. Nie zdradza jednak, że posłużą do celów komercyjnych.

Korzystający z App Store widzą jedynie ekran informujący, że koncern wykorzysta niektóre z ich danych. Zrobi to po to, aby “włączyć funkcje, zabezpieczyć nasze usługi lub spersonalizować Twoje wrażenia”.

Dodam, że nie jest to pierwsza kara, którą w ostatnich dniach Włochy nałożyły na koncern. Kilka dni temu watchdog nałożył na niego karę w wysokości 134,5 mln euro, za antymonopolowe praktyki dotyczące produktów Beats oraz Amazonu.

Apple

Źródło

You may also like...