Bogaty kolekcjoner wyłożył majątek na komputer Apple I

Dom aukcyjny Christie’s sprzedał kolejny egzemplarz komputera Apple I. Legendarne urządzenie zmieniło właściciela za imponującą kwotę 470 tys. dolarów.

Produkty Apple nie należą do tanich, ale okazuje się, że mogą być świetną inwestycją kapitału, gdyż wartość niektórych z nich rośnie z roku na rok. Oczywiście nie chodzi tu o nowoczesne smartfony lub tablety, lecz o coś znacznie rzadszego, mianowicie komputer Apple I.

Apple I to pierwszy seryjnie wytwarzany komputer amerykańskiego koncernu, które Steve Jobs oraz Steve Wozniak ręcznie składali w garażu. Ze względu na ręczną produkcję nie powstało ich wiele, gdyż stworzono jedynie 200 sztuk. Do dzisiejszych czasów przetrwało ich jeszcze mniej, gdyż około 70 egzemplarzy. Prawdziwą rzadkością są egzemplarze kompletne i w pełni sprawne i to właśnie na takie kolekcjonerzy polują najbardziej. Nic więc dziwnego, że ich ceny na aukcjach osiągają setki tysięcy dolarów.

Ten konkretny egzemplarz w specjalny walizkowy futerał wykonany ze skóry, z którym zintegrowano klawiaturę. Sprzęt oznaczono numerem 10, a więc był to jeden z pierwszych wyprodukowanych komputerów. Za sprzęt wystawiony na aukcji, anonimowy kolekcjoner zapłacił za niego kwotę nieco ponad 470 tys. dolarów.

Można być pewnym, że za kilka lat wartość tego sprzętu będzie jeszcze wyższa, a wówczas kolekcjoner nieźle na tym zarobi.

Apple I

Źródło: Christies.com

You may also like...